/  /  /  /  / Cudowne maluchy siłą napędową sprzedaży Forda
Ford Ka

Ford Ka

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Mini
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Cudowne maluchy siłą napędową sprzedaży Forda

Ford|
null
© Ford
null

Mimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się światowa gospodarka w tym roku, Ford of Europe sukcesywnie zwiększa swój udział rynkowy m.in. dzięki dużemu powodzeniu, jakim wśród klientów cieszą się dwa najnowsze małe modele marki Ford. To Ka oraz Ford Fiesta kolejnej generacji.

Bardzo pozytywne opinie w mediach, liczne nagrody przyznawane zarówno przez ekspertów  jak i czytelników prasy motoryzacyjnej, zaawansowane rozwiązania technologiczne i nowoczesne wyposażenie, a także wprowadzone przez rządy niektórych krajów programy premii za złomowanie starych samochodów to czynniki, które przyczyniły się do sukcesu rynkowego tych dwóch zupełnie nowych modeli.
 
„Zgromadzone przez nas dane dowodzą, że Ford wprowadził na rynek udane nowe modele w bardzo odpowiednim czasie, w chwili gdy w okresie zdecydowanie gorszej koniunktury gospodarczej wielu nabywców zdecydowało przesiąść się na mniejsze samochody - tłumaczy Ingvar Sviggum, wiceprezes Ford of Europe odpowiedzialny za marketing, sprzedaż i serwis. „Oprócz tego, dopłaty i zachęty finansowe związane ze złomowaniem starych aut wprowadzone przez rządy niektórych krajów umożliwiły wielu osobom, które być może nigdy przedtem nie kupiły nowego samochodu na podjęcie tego kroku. Dla wielu takich nabywców najnowszy Ford Ka czy Ford Fiesta okazały się samochodami idealnie spełniającymi ich wymagania”.

„Zarówno Ford Ka jak i Ford Fiesta to samochody, w których znajdziemy nowoczesne rozwiązania i bogate wyposażenie typowe dla samochodów znacznie większych, a przy tym wysoki komfort i doskonałe własności jezdne. To samochody, które także charakteryzują się niskim zużyciem paliwa i niskimi wskaźnikami emisji spalin dzięki bardzo nowoczesnym i efektywnym silnikom benzynowym i diesel - podkreśla dalej Ingvar Sviggum. „Jeżeli te atuty połączymy z mającą bardzo duży zasięg europejską siecią dealerów i punktów serwisowych Forda i dodamy jeszcze nasz program „Ford Individual” pozwalający na indywidualne dobieranie wyposażenia i wykończenia samochodu przez klienta w sposób umożliwiający „personalizację” wyglądu pojazdu, to łatwo zrozumieć dlaczego Ford Ka i Ford Fiesta odniosły w tym roku tak wielki sukces.

Ford Fiesta i najważniejsze fakty
Nowy Ford Fiesta jest najszybciej sprzedającym się modelem spośród wszystkich generacji noszących tę słynną nazwę. 250-tysięczny egzemplarz nowego Forda Fiesta zjechał z taśmy montażowej w zaledwie dziewięć miesięcy od premiery rynkowej.

Ford Fiesta jest drugim najchętniej kupowanym modelem w historii Ford of Europe. Od chwili, gdy w 1976 roku zaprezentowano pierwszą generację Forda Fiesta, na całym świecie sprzedano ponad 12 mln samochodów noszących tę nazwę.

Ford Fiesta - sukcesy rynkowe
Ford Fiesta zajmuje drugie miejsce w Europie wśród najchętniej kupowanych modeli. Jednocześnie jest modelem numer 1 wśród najlepiej sprzedających się modeli Forda aż na 19 rynkach Europy. Od chwili wprowadzenia na rynek najnowszej generacji tego modelu jesienią 2008 roku do końca pierwszego półrocza 2009 do nabywców w Europie trafiło ponad 300 tysięcy różnych wersji Forda Fiesta.

Nowy dostawczy Ford Fiesta ECOnetic Van
W sierpniu ruszyła produkcja nowego Forda Fiesta w dostawczej wersji ECOnetic. To w tej chwili najbardziej ekonomiczna wersja Forda Fiesta, który do przejechania 100 km zużywa zaledwie 3,7 litra oleju napędowego (pomiar w tzw. europejskim cyklu mieszanym). Temu wskaźnikowi odpowiada najniższy w tej klasie wskaźnik emisji CO2 wynoszący 98 g/km. Oznacza to, że Ford Fiesta ECOnetic Van jest samochodem dostawczym o najniższej emisji CO2 zarówno w swoim segmencie, jak i w całej rodzinie europejskich modeli Forda.

Ford Fiesta zyskuje globalne oblicze
Ford Fiesta jest tradycyjnie produkowany w zakładach Forda w Kolonii. Począwszy od stycznia 2009 r. ruszyła także produkcja Forda Fiesta w fabryce w hiszpańskiej Walencji. Egzemplarze Forda Fiesta montowane w Kolonii są eksportowane także na rynki Afryki Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii.

Jak przystało na samochód mogący zaspokoić oczekiwania nabywców na rynkach globalnych i w celu zaspokojenia popytu na ten samochód na wielu rynkach świata, uruchomiono produkcję Forda Fiesta w chińskim Nankinie, gdzie powstają 5-drzwiowe wersje hatchback i 4-drzwiowe wersje sedan. Chiny są pierwszym rynkiem na świecie, na którym zaczęto sprzedawać Forda Fiesta z 4-drzwiowym nadwoziem sedan. Jednak Chiny nie będą jedynym krajem w Azji, gdzie produkowany będzie nowy Ford Fiesta. Zlokalizowana w Tajlandii fabryka należąca do spółki joint-venture Forda i Mazdy rozpocznie montaż nowego modelu w przyszłym roku.

Z kolei Fordy Fiesta na rynek północnoamerykański będą produkowane w zakładach w Cuautitlàn w Meksyku. Z taśmy produkcyjnej będą zjeżdżały samochody w dwóch odmianach nadwoziowych: będą to hatchbacki o sportowej linii oraz wersje sedan. Sprzedaż w Ameryce Północnej ruszy w 2010 roku.

Ford Fiesta w sporcie motorowym
Począwszy od 2011 roku obecna generacja samochodów rajdowych klasy WRC (World Rally Cars) ustąpi miejsca klasie „Super 2000”. Punktem wyjścia do prac nad nową bronią Forda na trasach rajdowych WRC będzie seryjnie produkowany Ford Fiesta.

Oprócz tego, w maju zaprezentowano zupełnie nowy samochód rajdowy Ford Fiesta R2. Został on opracowany jako następca odnoszącego wiele sukcesów Forda Fiesta ST ścigającego się w rajdach Grupy N. Nowy wóz przygotowywany jest z myślą o startach w popularnej serii Fiesta Sport Trophy, a także w mistrzostwach rajdowych o charakterze regionalnym.

Wersja rallycrossowa Forda Fiesta, oparta na samochodzie seryjnym i przygotowana przez stajnię Motor Sport Evolution, wystartowała w znanym rajdzie „Pikes Peak” w stanie Colorado w USA. Z dwukrotnym mistrzem świata w rajdach WRC, Finem Marcusem Gronholmem za kierownicą, Ford Fiesta zajął drugie miejsce w klasie otwartej „Unlimited” i zanotował piąty najszybszy czas przejazdu górskiego odcinka Pikes Peak International Hill Climb w okolicach Colorado Springs. Czas 11 minut i 28,963 sekund, jaki Gronholm zanotował na liczącej 156 zakrętów trasie o długości 12,4 mili, dał Finowi tytuł „Nowicjusza Roku” na trasie Pikes Peak.

22 nagrody i wyróżnienia na koncie Forda Fiesta, w tym prestiżowa nagroda „RED DOT” w kategorii wzornictwa
Wśród różnego rodzaju nagród przyznawanych samochodom Forda przez ekspertów, media i samych użytkowników coraz więcej jest wyróżnień nadawanych przez instytucje zajmujące się designem i przez samych kierowców, które podkreślają oryginalną i innowacyjną stylistykę samochodów Forda. Design nowego Forda Fiesta w ostatnim czasie został wyróżniony w Niemczech prestiżową międzynarodową nagrodą w dziedzinie wzornictwa przemysłowego przyznawaną przez inicjatywę Red Dot należącą do najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych programów promujących nowoczesne projektowanie i wzornictwo.

Poszerzając ofertę jednostek napędowych – silnik benzynowy Duratec Euro 5 oraz jednostka zasilana gazem LPG
Wśród jednostek napędowych dostępnych już dziś nabywcom Forda Fiesta jest także silnik benzynowy Duratec o pojemności 1,25 litra. Jest to także pierwszy silnik w Fordzie Fiesta,  który spełnia normę czystości spalin Euro 5. Co prawda spełnienie tej normy będzie wymagane prawem dopiero od 1 stycznia 2011 roku, ale już dziś dostępność takiego silnika w ofercie modelowej Forda Fiesta oznacza, że nabywcy mogą jeździć bardziej ekologicznymi samochodami ponad rok wcześniej zanim zaczną obowiązywać odpowiednie przepisy.

Dla nabywców zainteresowanych paliwami alternatywnymi Ford przygotował dostępną już wersję Forda Fiesta zasilaną płynnym gazem propan-butan (LPG). Klienci w Niemczech, Włoszech i w Holandii, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura stacji paliw, mogą już dziś zamawiać tę ekologiczną wersję Forda Fiesta.

Zupełnie nowe mobilne systemy nawigacji przygotowane dla użytkowników nowego Forda Fiesta
Zamawiane od teraz egzemplarze nowego Forda Fiesta mogą korzystać z dobrodziejstw najnowszych mobilnych systemów nawigacji Forda. Dzięki tej funkcji kierowca korzystający ze smartfonu (telefonu komórkowego wyposażonego w system operacyjny Symbian Series 60) uzyskuje dostęp do nawigacji satelitarnej. System, który Ford opracował dla nowego Forda Fiesta korzysta z funkcji Bluetooth, funkcji sterowania urządzeniami pokładowymi za pomocą głosu, a także gniazda USB umożliwiającego podłączanie telefonu komórkowego do samochodu. Odtwarzanie dźwiękowych wskazówek nawigacyjnych następuje przez głośniki samochodowe. Wskazówki nawigacyjne są dodatkowo wyświetlane w postaci strzałek i innych symboli w górnej części tablicy przyrządów. W chwili składania zamówienia na nowy samochód u autoryzowanego dilera Forda wystarczy jedynie zaznaczyć na formularzu odpowiednie pole „mobilny system nawigacji”.

Ford Ka i najważniejsze fakty
W czerwcu 2009 roku Ford sprzedał ogółem 9800 egzemplarzy Forda Ka, co jest wynikiem lepszym o 4100 sztuk w porównaniu z czerwcem roku poprzedniego. Od chwili premiery nowej generacji tego modelu na początku 2009 roku do nabywców trafiło ogółem 51 300 sztuk, co jest najlepszym wynikiem sprzedaży dla Forda Ka od 2003 roku.

Około 60% wszystkich sprzedanych egzemplarzy Forda Ka to samochody w wersji Titanium, a więc mające najwyższy standard wyposażenia.

Ford Ka – nowe możliwości indywidualnego wyboru wyposażenia i wykończenia
Oferta modelowa Forda Ka obejmuje trzy stylowe wersje wyposażeniowe, z których każda ma swoje indywidualne oblicze, które dodatkowo można wzbogacać o indywidualne cechy wyposażenia i wykończenia w ramach programu „Individual”. Wszystkie egzemplarze Forda Ka z pakietami personalizacyjnymi Tattoo, Grand Prix oraz Digital na rok 2009 zostały już wyprzedane.

Ford Ka – zdobywca nagród i wyznacznik nowych trendów
Również najnowszy Ford Ka zdobył szereg cennych nagród i wyróżnień. Wśród nich jest nagroda Trend Award 2009 przyznawana przez czytelniczki kobiecego magazynu lifestylowego Joy. Innymi przedmiotami nominowanymi do nagród w tej kategorii były napoje i wyroby artystyczne.

Reklama TV promująca Forda Ka emitowana w całej Europie od stycznia 2009 tak bardzo spodobała się entuzjastom Forda Ka, że wytwórnia Universal Records we współpracy z Fordem zdecydowały się w lipcu na wypuszczenie na rynek albumu ze ścieżką dźwiękową skomponowaną specjalnie na potrzeby telewizyjnej kampanii reklamowej.

Materiał znany z reklamy to pierwszy utwór z projektu „The Tease featuring Megan Wyler”, a popyt z jakim się spotkał to najnowszy przykład tego, jak obecność Forda Ka w mediach zaczyna wciągać i inspirować internautów.

Również dla Forda Fiesta przygotowano program oryginalnych i stylowych dodatków wykończeniowych spod znaku „Individual” obejmujących: wykończenia wnętrza z wysokiej jakości skóry uzupełnione o dodatki stylistyczne z zewnątrz nadwozia, inne dla 3-drzwowej wersji Sport oraz Titanium. Nawet bez wybierania pakietów „Individual” blisko połowa, bo aż 45% nabywców Forda Fiesta zamawia najlepiej wyposażoną wersję Titanium.

Ford Ka i Ford Fiesta okazują się niezwykle atrakcyjnymi propozycjami dla nabywców poszukujących samochodów małych. Tradycja i wizerunek marki Ford w połączeniu z modną i atrakcyjną stylistyką Kinetic Design sprawiają, że nabywca otrzymuje pełen indywidualnego charakteru, dynamiczny mały samochód, który jest niezwykle przyjemny w prowadzeniu i który świetnie się prezentuje. Charakteryzując się najniższymi wskaźnikami emisji CO2 ze wszystkich modeli Forda i zużywając bardzo mało paliwa, oba modele jednocześnie pod względem jakości jazdy dorównują większym modelom Forda. Bardzo bogate wyposażenie seryjne oraz szeroka oferta naszpikowanego elektroniką nowoczesnego wyposażenia dodatkowego oznaczają, że klient otrzymuje samochód o bardzo wysokich walorach użytkowych po bardzo atrakcyjnej cenie. Dodatkowym atutem Forda Ka i Forda Fiesta są wysokie ceny, które można uzyskać przy odsprzedaży pojazdu, a także atrakcyjne stawki ubezpieczeniowe.

„Oczywiście rozumiemy, że programy dopłat związanych ze złomowaniem starych pojazdów mają bardzo pozytywny wpływ na przemysł motoryzacyjny w całej Europie. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że przy obecnej utrzymującej się słabości rynku podobne programy dopłat powinny być kontynuowane, a nawet rozszerzane, aż nastąpi odpowiednio mocne i trwałe odbudowanie popytu na nowe samochody - powiedział Ingvar Sviggum, wiceprezes Ford of Europe odpowiedzialny za marketing, sprzedaż i serwis. „Przy obecnym klimacie jaki panuje w gospodarce, uważamy że był to rzeczywiście dobry moment, by wprowadzić na rynek nie jeden, ale dwa mniejsze i bardzo ekonomiczne modele - nowego Forda Fiesta i nowego Forda Ka”.

Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie na stoisku Forda można zobaczyć kilka egzemplarzy z rodziny Forda Ka i kilka Fordów Fiesta. Wśród wystawianych wersji Forda Ka znajdą się między innymi wersje Grand Prix oraz Digital wzbogacone o elementy stylizacyjne z pakietu „Individual”.

Z kolei przedstawicielami rodziny Forda Fiesta są m.in. ekologiczny Ford Fiesta ECOnetic oraz kilka samochodów wyposażonych w różne systemy mobilnej nawigacji satelitarnej. Na stoisku znajduje także 3-drzwiowa wersja Forda Fiesta z nadwoziem w kolorze Hot Magenta i z wnętrzem wystylizowanym w sposób świetnie ilustrujący możliwości, jakie daje program „Individual”. Źródłem napędu tego egzemplarza będzie silnik benzynowy Duratec o pojemności 1,25 litra (spełnia normę Euro 5).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama