/  /  / Ka
Ford Ka

Ford Ka

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Mini
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© IBRM Samar, autor Piotr Sarosiek
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Ford Ka to najmniejszy samochód w całej gamie amerykańskiego producenta. Zbudowany był z myślą o rywalizacji w klasie najmniejszych aut miejskich (segment A). Debiut auta nastąpił podczas salonu samochodowego w Paryżu w 1996 roku, zaś sprzedaż modelu seryjnego rozpoczęła się w tym samym roku. Model ten okazał się być udaną konstrukcją i sprzedawany był przez niemal 12 lat, podczas których przeszedł tylko jedną modernizację. Łącznie od początku produkcji nabywców znalazło ponad 1,5 miliona egzemplarzy Ka. Zastąpiony został w 2008 roku przez drugą już generację, która powstała przy współpracy Forda z Fiatem. Nowe Ka powstało na zmodyfikowanej płycie podłogowej Fiata Pandy i wykorzystuje wiele rozwiązań technicznych wspólnych z Fiatem 500. Podobne są więc wielkości obu aut. W przypadku Forda wynoszą one: długość 3,62 metra, szerokość 1,65 metra oraz wysokość 1,50 metra. Na początku 2009 roku nowy Ford Ka zdobył nagrodę „Auto 1” w kategorii małych aut, przyznawaną przez czytelników tygodnika „Auto Świat”. Produkcja tego modelu odbywa się w polskiej fabryce Fiat Auto Poland w Tychach, na zasadzie umowy kooperacyjnej zawartej na 10 lat.

Mimo, że nowy Ford Ka dzieli blisko 80% części z Fiatem 500 to z zewnątrz podobieństw pomiędzy dwoma autami nie widać. Nie ma również nawiązań stylistycznych do poprzednie generacji. Zaopatrzono go z kolei w duże światła i wyraźne przetłoczenia co miało zapewnić efekt znany z reklamy marki Ford „energii uchwyconej w ruchu”. Auto wygląda więc jakby miało sportowy charakter. Na rynku dostępna jest tylko jedna wersja nadwozia, która jest 3-drzwiowy hatchback. Pod maską tego małego miejskiego auta pracuje benzynowa jednostka 1.2 (69 KM) spełniająca normę emisji spalin Euro 6.

Choć Ford Ka nie jest tak bogato wyposażony jak jego brat Fiat 500 to i tak jak na auto tej klasy nie wygląda to najgorzej. W standardzie znajduje się 6 poduszek powietrznych , a także układ przeciwblokujący (ABS) z elektronicznym systemem podziału siły hamowania (EBD), układ wspomagający awaryjne hamowanie (EBA), elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) wraz z hydraulicznym wspomaganiem hamulców (HBA) oraz układem ułatwiającym ruszanie na wzniesieniach (HSA). W testach zderzeniowych przeprowadzanych przez organizację EuroNCAP nowy Ford Ka otrzymał 4 z 5 możliwych gwiazdek za bezpieczeństwo kierowcy i pasażera. Potencjalne zagrożenie dla ud i kolan kierowcy stwarzały twarde elementy deski rozdzielczej.

Potencjalnymi konkurentami dla Forda Ka są Citroen C1, Fiat 500, Toyota Aygo, Peugeot 107, Skoda Citigo, Volkswagen up! czy Seat Mii.
 

Ka najczęściej porównywana z

Fiat 500
Fiat 500
Fiat Panda
Fiat Panda
Hyundai i10 II
Hyundai i10
Opel Adam
Opel Adam
Renault Twingo
Renault Twingo
Skoda Citigo
Skoda Citigo
Toyota Aygo
Toyota Aygo
Reklama