/  /  /  /  / Bezpieczna jazda Fordem przez cały rok
Ford Galaxy

Ford Galaxy

Zmień
SegmentVany / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Bezpieczna jazda Fordem przez cały rok

Auto Plaza|
null
© Ford
null

Wraz z końcem wyjątkowo długiego wypoczynku majowego rozpoczęły się obchody Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Inicjatywa wpisuje się w dziesięcioletni projekt ONZ (2010-2020), mający na celu zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach aż o 5 milionów.

Tegoroczna edycja ONZ-owskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poświęcona jest bezpieczeństwu pieszych.

Przy projektowaniu inteligentnych systemów dbających o bezpieczeństwo w samochodzie, koncerny motoryzacyjne coraz częściej zwracają uwagę na niechronionych do tej pory uczestników dróg, czyli pieszych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Ford Motor Company od kilku lat systematycznie opracowuje i wdraża nowoczesne rozwiązania w swoich samochodach.

Bezpieczeństwo pasażerów samochodu oraz innych użytkowników ruchu drogowego zależy od wielu zaawansowanych systemów i technologii. Zastosowanie w samochodach Ford stale ulepszanych systemów bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego (m.in. poduszek powietrznych, napinaczy pasów, ABS, ESP, EBD) zapewnia większe bezpieczeństwo pasażerom. Dla ochrony pieszych został opracowany w Fordzie system ochrony pieszych.

Przeprowadzane przez Ford Motor Company badania wskazują, że podczas wypadków piesi narażeni są przede wszystkim na obrażenia dolnej części nóg (zetknięcie ze zderzakiem) oraz górnej części nóg (uderzenie w krawędź pokrywy komory silnika). Dlatego właśnie, Ford wprowadził w swoich samochodach tzw. konstrukcyjne strefy ochrony pieszych (KSOP): to specjalne zespoły punktów rozmieszczonych w różnych częściach samochodu (w tym m.in. na masce samochodu).

Ich zadaniem jest redukcja skutków obrażeń pieszego podczas zderzenia z pojazdem. Dodatkowo, wprowadzono strefę ochrony głowy i dolnej części nóg, uwzględniając w podziale wiek użytkowników dróg (maska samochodu i przedni zderzak).

Wszystkie elementy KSOP zaprojektowano w celu minimalizacji obrażeń pieszych, m.in. poprzez zaplanowaną deformację maski pojazdu, pochłanianie siły uderzenia oraz ochronę pieszych przed kontaktem z elementami pojazdu.

Ford stale rozbudowuje inteligentny system bezpieczeństwa (IPS), który obejmuje m.in. przednie poduszki powietrzne najnowszej generacji, nowo wprowadzoną poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy, ultra sztywną konstrukcję nadwozia, bezpieczną kolumnę kierownicy uchylającą się poziomo w bok, bezpieczne, cofające się pedały, zaawansowaną konstrukcję siedzeń, system monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS) i opony przystosowane do jazdy bez powietrza (po przebiciu) oraz interaktywny system zwiększający bezpieczeństwo czynne (IVDC) z układem płynnej kontroli tłumienia w zawieszeniu (CDC).

Większość z tych rozwiązań została już zastosowana w modelach Ford S-Max oraz Galaxy.

Systemy technologiczne Forda stworzone z myślą o zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze doceniane są zarówno przez kierowców na co dzień wykorzystujących innowacyjne rozwiązania jak i przez zajmującą się bezpieczeństwem organizację Euro NCAP, która przyznała Fordowi nagrody m.in. za:
1. Drive Alert: inteligentny system zapewniający monitoring kierowcy pod kątem jego zmęczenia. Na podstawie parametrów jazdy system analizuje sytuację i informuje kierowcę o konieczności odpoczynku.
2. Active City Stop: technologia umożliwiająca uniknięcie kolizji przy małych prędkościach, do 30 km/h. Rozwiązanie wykorzystywane przy natężonym ruchu drogowym, szczególnie na terenach zabudowanych.
3. Emergency Assistance: część systemu SYNC, która w momencie otworzenia się poduszek powietrznych za pomocą podłączonego telefonu niezwłocznie kontaktuje się ze służbami ratunkowymi, podając im dokładne współrzędne miejsca wypadku.
4. Forward Alert: rodzaj inteligentnego tempomatu, który ostrzega przed nadmiernym zbliżeniem się do drugiego samochodu.
5. Lane Keeping Aid: część systemu Lane Departure Warning/kontrola pasa ruchu, służący do ostrzegania kierowcy przed przypadkowym zjeżdżaniem z pasa. Pomagają w tym drgania wysyłane przez kierownicę do osoby prowadzącej samochód.
6. Ford MyKey: wyjątkowe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo młodych kierowców. System pozwala m.in. na ustawienie maksymalnej prędkości, z jaką samochód może poruszać się po drodze.

"Z roku na rok zauważamy wzrost świadomości kierowców, wynikający ze zwiększających się zagrożeń na drodze. Cieszy nas to, że coraz częściej czynnikiem decydującym przy wyborze marki jest nie tylko cena czy parametry silnika, ale także systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas podróży - mówi Rafał Paśnik, szef salonu Auto Plaza, autoryzowanego dealer Forda.

"Samochody marki Ford idealnie wpisują się w te bardzo pozytywne trendy, o czym świadczy rosnąca sprzedaż nowych samochodów w naszym salonie".

Nie zapominajmy, że bezpieczna jazda polega przede wszystkim na codziennym przestrzeganiu podstawowych zasad, dzięki którym jazda będzie bezpieczna i bezstresowa. Dotyczy to zarówno zachowania odstępu czasu między spożyciem alkoholu a rozpoczęciem prowadzenia samochodu, jak i samego komfortu jazdy, gdy czujemy się wypoczęci i wyspani.

Wsiadając do samochodu pamiętajmy, że odpowiadamy nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale także innych uczestników ruchu drogowego, w tym także pieszych.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama