/  /  /  /  / Ford Focus. Kulisy sukcesu
Ford Focus

Ford Focus

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Niższa Średnia
Cena65 090 zł - 156 260 zł (aktualizacja: 2017-01-20)
Emisja CO288 g/km - 175 g/km
Żużycie paliwa3,4 L/100km - 7,7 L/100km
 

Ford Focus. Kulisy sukcesu

Bemo Motors|
null
© Ford
null

Jak pokazuje raport firmy Polk, najchętniej kupowanym modelem na świecie w pierwszej połowie tego roku był Ford Focus. Utrzymał on tym samym pierwsze miejsce wywalczone w roku ubiegłym. Z czego może wynikać tak duża popularność Focusa?

Focus to auto o bogatej historii. Jest produkowany od 1998 roku jako następca Forda Escorta i od tego czasu powstały jego trzy generacje. Co ciekawe, to globalny model, który jest oferowany na niemal wszystkich rynkach motoryzacyjnych świata. Rok po debiucie Focus zdobył tytuł "Car of the Year" i od tego czasu jego popularność wciąż rośnie, co potwierdzają regularnie przyznawane nagrody doceniające model zarówno pod kątem oczekiwań klientów indywidualnych, jak i flotowych.

Firma Polk, która cyklicznie publikuje raporty dotyczące światowego rynku motoryzacyjnego, w najnowszym zestawieniu przedstawiła najlepiej sprzedające się modele w pierwszej połowie bieżącego roku.

Na pierwszym miejscu znalazł się właśnie Ford Focus z wynikiem 589 709 sprzedanych egzemplarzy. W porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku Focus zanotował wzrost o 20%. 202 380 egzemplarzy, a więc prawie 1/3, przypada na Chiny, co pokazuje, że to coraz ważniejszy rynek zbytu dla samochodów osobowych w skali globalnej.

Zerknijmy zatem za kulisy tego sprzedażowego sukcesu. Aktualna wersja Focusa, obecna na rynku od 2011 roku, oferuje szereg ciekawych rozwiązań technologicznych oraz szeroką gamę wersji silnikowych i nadwoziowych. Możemy wybierać między hatchbackiem, sedanem i kombi, silnikami Diesla lub benzynowymi, kilkoma wersjami wyposażenia, automatyczną lub manualną skrzynią biegów otaz długą listą wyposażenia dodatkowego.

Jednak aktualnie Ford Focus chyba najmocniej kojarzy się ze zjawiskiem downsizingu. Stało się tak za sprawą serii silników benzynowych EcoBoost, a konkretniej najmniejszego z nich: zaledwie 1-litrowej jednostce o mocy 100 lub nawet 125 KM.

"Ford Focus z silnikiem 1.0 EcoBoost to nowoczesne auto, które pozwala obniżyć zużycie paliwa bez konieczności rezygnacji z przyspieszenia, a co za tym idzie, przyjemności z jazdy. To doceniana przez kierowców alternatywa dla silników Diesla, co doskonale da się zauważyć w wyborach naszych klientów - ocenia Wojciech Kostka z Ford Bemo Motors w Poznaniu.

Jednak nie tylko klienci uznali 1-litrowy silnik EcoBoost za dobre rozwiązanie. Potwierdzili to również dziennikarze motoryzacyjni z całego świata, przyznając mu tytuł International Engine of the Year w 2012 i 2013 roku.

Żeby obrazowo pokazać zalety jednostek EcoBoost dostępnych w Focusie, wystarczy zestawić silnik 1.6 EcoBoost o mocy 150 KM z dieslem 2.0 Duratec. Nie dość, że benzyniak ma większą moc od diesla, to jeszcze oferuje niższe zużycie paliwa o około 9%.

Jeżeli kogoś nie przekonują silniki, warto zwrócić uwagę na systemy, w które możemy wyposażyć Focusa. "Do wyboru mamy system kontroli pasa ruchu, system monitorowania zmęczenia kierowcy, inteligentny tempomat, system monitorowania martwego pola w lusterkach, system rozpoznawania znaków drogowych i wiele innych przydatnych rozwiązań – wylicza przedstawiciel Ford Bemo Motors.

Przywołując raz jeszcze wyniki sprzedaży poszczególnych modeli, ciekawą informacją jest też fakt, że czwarte miejsce w tym samym rankingu zajmuje mniejszy brat Focusa, czyli Fiesta (356 434 egzemplarzy sprzedanych w pierwszej połowie bieżącego roku).

Równocześnie Fiesta jest także globalnym liderem segmentu B. Ford jako jedyny producent posiada zatem w swojej ofercie dwa modele, które uplasowały się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się samochodów na świecie.  
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Ford Focus