/  /  /  /  / Nowy Ford Fiesta z systemem Active City Stop
Ford Fiesta

Ford Fiesta

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Małe
Cena45 550 zł - 94 350 zł (aktualizacja: 2017-01-01)
Emisja CO282 g/km - 140 g/km
Żużycie paliwa3,2 L/100km - 6,1 L/100km
 

Nowy Ford Fiesta z systemem Active City Stop

Ford|
null
© Ford
nullnull

Ford wprowadza w nowym Fordzie Fiesta system Active City Stop, który ma za zadanie pomóc zapobiegać kolizjom przy małych prędkościach.

Nawet najbardziej uważni kierowcy mrugają powiekami, a w tym czasie opracowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który debiutuje w europejskiej wersji nowej Fiesty, przechwytuje i analizuje 15 obrazów drogi przed samochodem w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

System Active City Stop wykorzystuje zaawansowany czujnik światła i odległości, skanując obszar ruchu przed samochodem 50 razy na sekundę (czyli ponad dwa razy szybciej niż wynosi standardowa prędkość wyświetlania kadrów w przemyśle filmowym, wyrażana w klatkach na sekundę), co pozwala zapobiec kolizjom do prędkości 15 km/h i zredukować ich skutki do prędkości 30 km/h.

"W ruchu miejskim najczęściej dochodzi do kolizji przy małych prędkościach, ponieważ kierowcy nie zwracają uwagi na fakt, iż samochód jadący z przodu zatrzymał się - wyjaśnia Florian Schweter, inżynier ds. systemu Active City Stop w nowym Fordzie Fiesta, Ford of Europe. "W warunkach dużego, wolno poruszającego się ruchu ulicznego oraz w obliczu wielu sytuacji prowadzących do rozproszenia uwagi niezbędny może się więc okazać opracowany przez Forda system Active City Stop".

Ford Fiesta liderem segmentu w Europie

Każdego roku ponad pół miliona osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych tylko na drogach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. W jednym na osiem przypadków dochodzi do urazów w następstwie uderzenia w tył pojazdu: w sytuacjach tego typu ochronę zapewnia oferowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop.

System nieustannie monitoruje odległość od samochodu jadącego z przodu, oblicza ryzyko uderzenia w pojazd stojący przed Fordem Fiestą lub poruszający się od niego wolniej oraz przygotowuje układ hamulcowy auta do działania z maksymalną siłą w razie potrzeby.

Jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji (poprzez rozpoczęcie hamowania lub wykonanie manewru omijania) system rozpocznie hamowanie, ograniczy moment obrotowy silnika i uruchomi światła awaryjne.

Active City Stop zadebiutował w nowym Fordzie Focus i do dziś znalazł ponad 70 000 nabywców. Ten zaawansowany system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach jest już oferowany w modelach Ford C-Max, Grand C-Max oraz w nowym B-Max.

W 2011 roku system montowany w nowym Focusie otrzymał nagrodę Euro NCAP Advanced.

"System Active City Stop zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo kierowcom Forda oraz innym użytkownikom dróg - powiedział Schweter. "Aktywacja hamulców w sytuacji awaryjnej to rozwiązanie ostateczne, a system działa w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko niewłaściwego użycia. Mamy nadzieję, że nasi klienci nigdy nie będą musieli korzystać z funkcji nowego systemu, jednak wierzymy, że jego obecność na pokładzie samochodu zapewni prowadzącemu spokój ducha".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Ford Fiesta