/  /  / B-Max
Ford B-Max

Ford B-Max

Zmień
SegmentVany / Klasa Małe
Cena60 300 zł - 76 800 zł (aktualizacja: 2017-01-01)
Emisja CO2103 g/km - 149 g/km
Żużycie paliwa4,0 L/100km - 6,4 L/100km
 
Ford B max
© Ford
Ford B maxFord B maxFord B maxFord B maxFord B maxFord B maxFord B maxFord B max
Ford B-Max znajduje się w ofercie marki Ford od 2012 roku. Plasuje się pomiędzy modelem Fiesta, a C-Max/Focus. Zanim pojawił się B-Max, podobne miejsce w cenniku zajmował Ford Fusion. O ile jednak uznać można B-Maxa za mniejszego brata modelu C-Max, o tyle Fusion praktycznie nie miał odpowiedników w większych klasach pojazdów. Z trudnością przychodziło porównywanie go do auta typu SUV, był bowiem, mimo podwyższonego dachu i powiększonego prześwitu, za mały. Te same powody decydowały jednak o tym, iż odróżniał się także od typowych przedstawicieli klasy B, jak choćby Fiesta. Mimo tej trudności ze sklasyfikowaniem, a może właśnie dzięki niej, Fusion utrzymał się na rynku aż przez dziesięć lat- od 2002 do 2012 roku.

Z racji na zastosowane rozwiązania, B-Max również jest bardzo oryginalnym autem. Co prawda jednobryłowa sylwetka od lat nie jest w klasie B niczym niezwykłym, jednak użycie niczym w „dorosłym” vanie przesuwanych drzwi dla drugiego rzędu siedzeń jest pewnym novum w tej klasie. Co prawda był już mniejszy pojazd z przesuwanymi drzwiami (Peugeot 1007) jednak tam służyły one do dostawania się zarówno do pierwszego, jak i drugiego rzędu siedzeń. Gdy porównamy wymiary B-Maxa z konkurentami w klasie vanów segmentu B, to w niemal każdej płaszczyźnie zajmuje on miejsce w środku stawki. Długość 4077mm plasuje go zdecydowanie za Oplem Merivą (4288mm), jednak już przed Toyota Verso-S (3990mm). Podobnie rzecz się ma w przypadku szerokości (1755mm), jednak  jeśli chodzi o wysokość, mały Ford jest jednym z niższych aut w swoim segmencie, mierząc bowiem 1578mm wyprzedza tylko Nissana Note (1550mm). Do napędu auta posłużyć może jeden z dwóch silników diesla o mocy 75 lub 95KM, bądź jedna z czterech wersji jednostek benzynowych: turbodoładowana o pojemności jednego litra i mocy 100 lub 120KM, 90-konna 1.4, bądż 105-konna 1.6l.

W wyposażeniu standardowym z zakresu bezpieczeństwa, znajdziemy w B-Maxie takie elementy, jak poduszka kolanowa kierowcy, poduszki powietrzne czołowe i boczne kierowcy oraz pasażera, a także kurtyny powietrzne w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń, system ABS ze wspomaganiem hamowania awaryjnego (EBA) oraz elektronicznym rozdziałem siły hamowania (EBD), a ponadto system kontroli stabilności toru jazdy (ESP) z kontrolą trakcji (TA).

Konkurentami Forda B-Max są takie auta, jak Opel Meriva, Kia Venga, Hyundai ix20, Nissan Note, Citroen C3 Picasso oraz Toyota Verso-S.
 

B-Max najczęściej porównywany z

Fiat 500L
Fiat 500L
Ford Focus
Ford Focus
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Kia Venga
Kia Venga
Opel Meriva
Opel Meriva
Renault Captur
Renault Captur
Toyota Yaris
Toyota Yaris
Reklama