/  /  /  / Minister gospodarki o wsparciu dla załogi Fiata
Fiat

Fiat

Zmień
Fiat to największy producent samochodów we Włoszech, a także jeden z sześciu największych na świecie. Mająca swoją siedzibę w Turynie firma jest właścicielem wielu innych marek, w tym Alfy Romeo i Abarth, czy też Ferrari. Znana jest jednak przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich, popularnych samochodów osobowych oraz samochodów dostawczych.
Dowiedz się więcej o marce
 

Minister gospodarki o wsparciu dla załogi Fiata

null
null

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów 11 grudnia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił wspólne rekomendacje MG i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące sytuacji w spółce Fiat Auto Poland w Tychach – poinformował resort gospodarki w komunikacie.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wśród wspólnych propozycji resortów gospodarki i pracy znalazło się m.in. uruchomienie rezerwy MPiPS na aktywne formy zatrudnienia w wysokości do 50 mln zł oraz ułatwienia dla wprowadzenia elastycznego czasu pracy w branży motoryzacyjnej. Planowane jest również udzielenie wsparcia zwalnianym pracownikom zakładu produkcyjnego FAP w Tychach w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia, w ramach opracowywanego przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i samorząd lokalny, programu pomocowego.
Wicepremier Janusz Piechociński zadeklarował dalszą walkę o utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy w fabryce Fiata w Tychach. Poinformował, że trwają rozmowy dotyczące liczby zwalnianych pracowników.

Zapowiedział, że planowane jest także przeprowadzenie rozmów z Volkswagenem i Skodą o potencjalnym zatrudnieniu polskich pracowników w Republice Czeskiej. W sprawie sytuacji polskiego sektora motoryzacyjnego odbędzie się również spotkanie w Ministerstwie Gospodarki z przedstawicielami pracodawców.

Resort Gospodarki podkreśla, że ważne jest również dalsze wspieranie inwestycji w sektorze motoryzacyjnym. Instrumentem przyciągania nowych projektów będzie wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Planuje się zwiększenie wysokości wsparcia dla dużych projektów inwestycyjnych m.in. w sektorze motoryzacyjnym.

Warto dodać, że Janusz Piechociński w publicznej wypowiedzi dla mediów stwierdził jednak we wtorek, że rząd nie rekomenduje przyjęcia zaproponowanego niedawno przez Związek Dealerów Samochodów programu dopłat do zakupu nowych aut.

Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom, rząd jako całość nie wypracował jednak we wtorek żadnego stanowiska w sprawie pomocy dla zwalnianej załogi Fiata w Tychach i w kwestii dotyczącej przeciwdziałaniu bezrobociu w polskim przemyśle motoryzacyjnym. W oficjalnym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów na ten temat nie znalazło się ani jedno słowo.  

PJ

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama