/  /  /  / Fiat z nagrodą Ecobest 2013
Fiat

Fiat

Zmień
Fiat to największy producent samochodów we Włoszech, a także jeden z sześciu największych na świecie. Mająca swoją siedzibę w Turynie firma jest właścicielem wielu innych marek, w tym Alfy Romeo i Abarth, czy też Ferrari. Znana jest jednak przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich, popularnych samochodów osobowych oraz samochodów dostawczych.
Dowiedz się więcej o marce
 

Fiat z nagrodą Ecobest 2013

Fiat|
null
© FIAT
null

Międzynarodowe jury Autobest przyznało nagrodę Ecobest 2013 dla Grupy Fiat za program Metan, uważając go za proste i ekonomiczne rozwiązanie, o najmniejszym wpływie na środowisko spośród dostępnych obecnie paliw.

Zainaugurowana 12 lat temu jako pierwsze europejskie wyróżnienie za największe postępy w rozwoju motoryzacyjnych technologii ekologicznych, nagroda Ecobest wręczana jest przez jury Autobest, w którym zasiada 15 doświadczonych dziennikarzy reprezentujących wschodzące rynki europejskie, które zamieszkuje łącznie około 300 mln ludzi (Bułgaria, Cypr, Czechy, Chorwacja, Grecja, Węgry, Macedonia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja oraz Ukraina).

Prestiżowy tytuł Ecobest 2013 potwierdza zaangażowanie spółki Fiat w ciągłe badania i rozwój rozwiązań technologicznych - konkretnych, skutecznych i szeroko dostępnych, które oferują liczne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Fiat uważa, że na polu alternatywnych paliw silniki metanowe są aktualnie najwłaściwszym wyborem technologicznym, przyczyniającym się do redukcji zanieczyszczeń w rejonach miejskich i do zmniejszenia emisji spalin. Silniki zasilane metanem redukują do minimum najbardziej szkodliwe spaliny, takie jak cząstki stałe (zredukowane praktycznie do zera), tlenki azotu i węglowodory, które powodują tworzenie się innych zanieczyszczeń.

Poza tym, w porównaniu do silników benzynowych o 23% zmniejszona jest emisja CO2. Tak więc, metan jest najczystszym i najbardziej ekonomicznym paliwem dostępnym na dzień dzisiejszy, a oprócz tego jest potencjalnym odnawialnym źródłem dzięki rozwojowi biometanu.

Od ponad 15 lat Grupa Fiat jest głównym europejskim producentem samochodów zasilanych metanem (OEM), jedynym, który oferuje najszerszą gamę pojazdów przyjaznych dla środowiska z zasilaniem bi-fuel (metan/benzyna) i który spełnia wymogi szerokiej rzeszy klientów, w tym także z branży dostawczej: od 1997 roku do dzisiaj Fiat sprzedał ponad 560 000 samochodów osobowych i dostawczych w wersji Natural Power.

Szczególnym powodem do dumy fiatowskiego programu Metan jest innowacyjny dwucylindrowy silnik 0.9 TwinAir Turbo, łączący zalety ekologiczne zasilania metanem z mocą oraz przyjemnością jazdy, zapewnianymi przez technologię TwinAir Turbo.

Dowodzi tego maksymalna moc 80 KM przy 5500 obr/min i maksymalny moment obrotowy równy 140 Nm przy zaledwie 2500 obr/min. Wszystko to przy niskim poziomie emisji spalin i zużyciu paliwa: nowy Fiat Panda TwinAir Turbo Natural Power odnotowuje jeden z najniższych na rynku wskaźnik emisji CO2 który wynosi 86 g/km i spala zaledwie 3,1 kg metanu na 100 km (cykl mieszany).

Należy przypomnieć, że gama pojazdów zasilanych metanem przyczyniła się z pewnością do osiągnięcia znakomitych wyników potwierdzonych oficjalnie przez firmę analityczną JATO Dynamics. W istocie, szósty rok z rzędu marka Fiat zanotowała najniższy poziom emisji CO2 w Europie wśród popularnych marek.

W roku ubiegłym samochody Fiata uzyskały średnią wynoszącą 119,8 g/km. W ciągu ostatnich 5 lat koncern obniżył średni poziom emisji CO2 o 13%, a więc znacznie poniżej przewidzianego poziomu 130 g/km, przyjętego przez Unię Europejską na rok 2015.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama