/  /  /  /  / Fiat Freemont sprawdzi się na Syberii
Fiat Strada

Fiat Strada

Zmień
SegmentLekkie dostawcze / Pick-up
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Fiat Freemont sprawdzi się na Syberii

FAP|
null
© FAP
nullnullnull

Dwa modele Fiat Freemont ruszają na podbój Syberii. Fiat Auto Poland wspiera podróżnika Marcina Gienieczkę w ekspedycji, której celem jest pokonanie od źródeł do ujścia jednej z najdłuższych rzek świata, Leny.

Wyprawa Fiat Adventure Team - Syberia 2012 wystartuje z Warszawy dokładnie 4 maja o 9 rano spod siedziby Fiat Auto Poland. Nowe modele Freemont zawiozą kilkuosobową ekipę globtroterów wraz z ich sprzętem oraz zapasami żywności nad Bajkał.

Do pokonania jest trasa długości ponad 16 000 km (Warszawa–Irkuck–Warszawa).

Warto pamiętać, że to nie jest pierwsze takie przedsięwzięcie, któremu patronuje Fiat Auto Poland. Przed kilkoma laty firma umożliwiła młodym autopodróżnikom, amatorom z Małopolski zrealizowanie ekstremalnego wyczynu: w roku 2007 Jolanta Czupik i Dominik Stokłosa objechali dookoła Afrykę mając jedynie do dyspozycji fabrycznego Fiata Pandę Cross 1.3 Mjtd.

W ciągu 147 dni, od 18 stycznia do 13 czerwca 2007 roku Panda Cross bezawaryjnie pokonała dystans 52 467 km. Joanna Czupik i Dominik Stokłosa przejechali nim trzy kontynenty, odwiedzając aż 29 państw (w tym 19 w samej tylko Afryce).

Wyprawa Marcina Gienieczki nie będzie ekstremalna jak ta dookoła Afryki, ale równie trudna. "Na Freemontach opiera się cała nasza logistyka. Będzie dokładnie, jak w reklamowym motto: 'Freemont. Jeden samochód na koniec świata', bo do pokonania jest przecież kilkanaście tysięcy kilometrów. W pierwszym momencie może się wydać, że to niedużo, ale samochody są bez dodatkowych przeróbek, prosto z salonu - mówi Marcin Gienieczko.

"Tymczasem zamierzamy je obładować po dach, a tylko w części pojedziemy po asfalcie. Im dalej na wschód, tym będzie gorzej. W gazetach mówi się „rosyjskie bezdroża", ale to w żaden sposób nie oddaje tego, z czym będziemy musieli się zmierzyć. Samochody i nas czeka niezła szkoła: trzeba będzie dać sobie radę z dziurami, głębokim błotem ze świeżo roztopionego śniegu, szalonymi kierowcami. Na Syberii w zasadzie nie ma wielu bitych dróg, a te, po których pojedziemy, można porównywać jedynie z terenowymi szlakami Afryki. Fiaty czeka poważny test na wytrzymałość, ale uznałem, że Freemont - pakowny i bardzo solidny van - wytrzyma trudy takiej ekspedycji, chociaż nie jest autem terenowym".

Podróżnik z Gdańska postawił przed sobą ambitny cel. Najpierw musi donieść sprzęt na własnych plecach do źródeł Leny (dystans do pokonania to 150 km pieszo wzdłuż Bajkału). Później Gienieczkę czeka spływ górnym biegiem rzeki i pokonanie trudnych wodnych progów. Dopiero niżej śmałek przesiądzie się z prowizorycznego, superlekkiego jednokomorowego pontonu do kanoe, żeby spłynąć rzeką do jej ujścia.

"Lena to dziesiąta pod względem długości rzeka świata! Jako pierwszy spłynął nią Romuald Koperski, drugim zespołem (trzech uczestników) była ekipa kierowana przez Dariusza Sańko. Żadna z tych wypraw nie rozpoczęła jednak podróży od źródeł w Górach Bajkalskich. Będę pierwszy - zapewnia podróżnik.

Harmonogram wyprawy zakłada, że Gienieczko pokona rzeką aż 4 250 km. W kanu będzie płynął 80 dni, a więc tyle, ile trwała słynna podróż dookoła świata z powieści Juliusza Verne'a.

Wyprawa wspierana przez Fiat Auto Poland zakończy się około 20 sierpnia w odległym porcie Tiksi nad Morzem Łaptiewów (część Oceanu Arktycznego).

Relacji z wyprawy Fiat Adventure Team-Syberia 2012 będzie można słuchać w każdą sobotę. W godzinach południowych z Marcinem Gienieczko będą łączyć się dziennikarze Radia Kolor.

Relacje na bieżąco znajdą się również w portalu zagle.com.pl, a w każdą środę na antenie TVP1 (poranna "Kawa czy Herbata") obejrzeć będzie mozna sprawozdania z kolejnych etapów ekspedycji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Fiat Strada