/  /  / Strada
Fiat Strada

Fiat Strada

Zmień
SegmentLekkie dostawcze / Pick-up
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Fiat
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Fiat Strada to pojazd produkowany od 1998 jednak w Polsce pojawił się dopiero w 2007 roku. Zaliczany jest do lekkich Pick-upów w grupie aut dostawczych (segment T). Od początku produkcji przeszedł trzy zmiany generacyjne, a obecnie w sprzedaży znajduje się już czwarta generacja. W porównaniu do poprzednich serii, w niektórych wersjach pojawiły się dwa dodatkowe miejsca. Stąd też wzięła się nowa nazwa – Strada Cabine Dupla. Auto została zaprojektowane według kryteriów samochodu osobowego, czyli posiada dużą powierzchnię szyb, co zapewnia większą widoczność, a przez to i bezpieczeństwo. Początkowo budowa tego pojazdu oparta była na innym modelu Fiata, Palio. Obecnie jest to zupełnie nowa konstrukcja, która pozwoliła na otrzymanie pojazdu o długości 4,40 metra. Fiat Strada posiada dzięki temu obszerną powierzchnię ładunkową, która jest szeroka na 1220 mm i długa na 1693 mm (1393 mm w wersjach z długą kabiną). Ładowność użytkowa łącznie z kierowcą to 705 kg (685 kg dla wersji z długą kabiną ), a załadunek i rozładunek ułatwia mała wysokość progu wynosząca 60,5 cm. Model ten produkowany jest w zakładzie FIATA w Betim (Brazylia).

Pojazd ten zaprojektowany przez Giorgietto Giugiaro jest stylistycznym nawiązaniem do pozostałych modeli z gamy włoskiego producenta. Przed maską umieszczono dużą atrapę chłodnicy, na której środku umieszczono logo producenta. Reflektory swoim umiejscowieniem i budową nachodzącą na nadkola również przypominają te z innych modeli Fiata. Jednak jak przystało na pojazd dostawczy posiada on duże błotniki przednie i tylne. Całe nadwozie zaś otrzymało wygląd przypominający auto terenowe. Nadwozie dostępne jest w dwóch odmianach 2-drzwiowego pick-upa. Odróżniają się one od siebie tym, że jeden z nich posiada dodatkową tylną kabinę na dwie osoby. W gamie silników znajduje się tylko jedna jednostka i jest nią diesel o pojemności 1.3 litra spełniający normę emisji spalin Euro 4. Wyposażony jest w  turbosprężarką o zmiennej geometrii i intercooler. Rozwija on moc 85 KM przy 4000 obrotów na minutę, natomiast maksymalny moment obrotowy, wynoszący 200 Nm przy 1750 obrotów na minutę. Jednostka ta współpracuje z 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Fiat Strada jako typowy samochód dostawczy nie jest bogato wyposażony w elementy zapewniające bezpieczeństwo. W standardowym wyposażeniu znajduje się w nim zaledwie jedna poduszka powietrzna, przeznaczona dla kierowcy. Seryjnie jest też montowany system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS) z systemem rozdziału siły hamowania (EBD) oraz system przeciwpożarowy FPS. Za dodatkową opłatą potencjalny klient może dostać jeszcze poduszkę powietrzną pasażera. Dotychczas nie przeprowadzono na tym modelu testów zderzeniowych przeprowadzanych przez organizację EuroNCAP.

Jedynym konkurentem na rynku polskim dla Fiata Strada jest Dacia Logan Pick-up.
 

Strada najczęściej porównywana z

Dacia Dokker
Dacia Dokker
Ford Ranger
Ford Ranger
Isuzu D-Max
Isuzu D-Max
Nissan NV200
Nissan NV200
Peugeot Partner
Peugeot Partner
Renault Kangoo
Renault Kangoo
Volkswagen Amarok
Volkswagen Amarok
Reklama