/  /  /  /  / Polska: Fiat Professional gotowy do zabudowy
Fiat Scudo

Fiat Scudo

Zmień
SegmentŚrednie dostawcze / VanŚrednie dostawcze / Podwozie
Emisja CO2--
Żużycie paliwa--
 

Polska: Fiat Professional gotowy do zabudowy

Fiat Professional|(2007-10-16 15:15)
null
© Blucamp
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

4 października w Centrum Stocznia Gdańska odbyła się prezentacja Fiat Professional Zabudowy 2007.

Celem spotkania było pokazanie licznie zgromadzonym gościom szerokiego wachlarza możliwości adaptacyjnych samochodów dostawczych z gamy Fiata. Prezentację poprowadzili Tomasz Kozieł (Brand Manager Fiat Professional) oraz Maciej Wójtowicz (Key Account Fiat Professional ds. Samochodów Zabudowanych), a na pytania uczestników, poza zespołem Fiat Professional, odpowiadali również przedstawiciele firm zajmujących się zabudową pojazdów. Do dyspozycji gości oddanych zostało około 40 dostawczych modeli Fiata ze specjalistycznymi zabudowami. Każdy miał okazję przekonać się, jak wygląda wewnątrz samochód do przewozu wartości, zasiąść za kierownicą ambulansu lub poczuć się jak więzień, zajmując miejsce w furgonie przeznaczonym do transportu skazanych.

Podstawowym modelem, który służy jako uniwersalna baza do wszelkiego rodzaju zabudów, jest Fiat Ducato. Model ten od dwudziestu sześciu lat zdobywa międzynarodowe uznanie i cieszy się sukcesem rynkowym, czego dowodem jest sprzedaż ponad 1,8 miliona egzemplarzy na całym świecie. Dzięki modułowej koncepcji nadwozia, Ducato oferuje właściwe rozwiązanie na każdą potrzebę w lekkim transporcie miejskim i międzymiastowym, również przy bardziej złożonych przewozach. Kluczowe znaczenie w projektowaniu zabudów ma wysokość progu załadunkowego nad podłożem. W przypadku Fiata Ducato minimalna wysokość wynosi 53 cm, co zdecydowanie ułatwia operacje załadunku i wyładunku towarów. Ze względu na swoją wszechstronność i ciekawe rozwiązania mechaniczne adaptacja Ducato jest prosta i opłacalna, co sprawia, że jest to najczęściej wykorzystywany model z gamy Fiata do realizacji indywidualnych projektów. Wśród licznych przykładów zabudów specjalistycznych wykonanych na podwoziu Ducato znalazły się między innymi pojazdy przygotowane dla pogotowia energetycznego, straży pożarnej czy pomocy drogowej.  

Jednym z ciekawszych projektów, który można było zobaczyć w trakcie gdańskiej prezentacji, był Mobilny Sklep Mięsny. Za bazę posłużył tutaj Fiat Ducato o najdłuższym rozstawie osi (4035 mm), wyposażony w silnik o mocy 120 KM. Zabudowa została wykonana z płyt warstwowych z laminatu poliestrowego i pianki poliuretanowej. Po stronie otwieranej umieszczona została wysuwana witryna chłodnicza, natomiast wewnątrz znalazł się blat roboczy oraz dwukomorowa umywalka.  
Dużym zainteresowaniem uczestników prezentacji Fiat Professional Zabudowy 2007 cieszył się Camper firmy Blucamp, wykonany również na bazie Ducato. Ten prawdziwy dom na kołach stanowi ciekawą alternatywę dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, potrzebują mobilnego biura lub po prostu chcą zabrać na wakacje „cały swój dom”. Komfortowo podróżować można nawet w 6 osób, a do prowadzenia takiego pojazdu wystarczy prawo jazdy kategorii B. Wewnątrz znajduje się między innymi: zlewozmywak, kuchenka gazowa, lodówka, kabina prysznicowa oraz toaleta. Całość może być zasilana zarówno z wewnętrznych akumulatorów, jak również z sieci zewnętrznej. Choć karawaning nie jest jeszcze w Polsce tak popularny, jak chociażby w Wielkiej Brytanii, to spadające koszty wynajmu i możliwość aktywnego spędzenia urlopu, mogą sprawić, że Polacy w większym stopniu zainteresują się tą gałęzią turystyki. Opłata dzienna za wynajem tego typu samochodu, w zależności od pory roku i sezonu waha się od 200 do 500 złotych.

Kolejnym modelem Fiata wykorzystywanym jako podstawa do tworzenia specjalistycznych zabudów jest Scudo nowej generacji. Model ten odznacza się nowoczesną stylistką, wysokim standardem bezpieczeństwa, przestronnością i funkcjonalnością. Dzięki wyposażeniu podwozia w liczne punkty do mocowania konstrukcji nadbudowy, w tym w podłodze i nadkolach, Scudo jest samochodem bardzo dobrze dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Zestaw poszerzonych lusterek bocznych pozwala na wykonanie zabudowy o szerokości nawet do 210 cm. Dzięki nowoczesnym jednostkom napędowym o odpowiednio dużej mocy i przestronności model ten bardzo dobrze nadaje się do adaptacji między innymi na pojazdy policyjne.

Ostatnim z modeli Fiata, służącym jako baza do zabudowy, jest Doblo Cargo. Choć jego premiera miała miejsce siedem lat temu wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością i zaufaniem klientów. Dowodem tego jest przyznanie w 2005 roku prestiżowego tytułu „Van of the Year 2006”. Doblo Cargo wyróżnia się w swojej kategorii ze względu na pojemność ładunkową i wielofunkcyjność. Ponadto model ten zapewnia wysoki komfort w kabinie, dobrą ergonomię wnętrza, a także niskie zużycie paliwa i niskie koszty eksploatacji. Na bazie Doblo Cargo wykonywane są pojazdy dla policji, pogotowia ratunkowego, pogotowia gazowego czy mobilne warsztaty.
Niestety podczas prezentacji Fiat Professional Zabudowy 2007 zabrakło najmłodszego modelu Fiata – Fiorino. Samochód ten powstał przy współpracy włoskiej firmy z koncernem PSA Peugeot Citroën oraz turecką firmą Tofas. W grudniu pojawi się on na rynku włoskim i tureckim, natomiast premiera europejska (w tym polska) nastąpi w I kwartale 2008 roku.

Gdańska prezentacja była dobrą okazją do podsumowania sytuacji na polskim rynku samochodów dostawczych po pierwszym półroczu 2007 roku. Okres ten, wbrew wcześniejszym mało optymistycznym przewidywaniom przyniósł wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim notowany jest ogromny wzrost sprzedaży samochodów użytkowych. Zmieniają się również preferencje klientów i coraz popularniejsze stają się samochody o większej dopuszczalnej masie całkowitej i większej ładowności (np. Ducato i Scudo), a spada zainteresowanie samochodami najmniejszymi (Panda Van i Seicento Van). Dzieje się tak głównie ze względu na zwiększone potrzeby przedsiębiorców, którym przestały wystarczać już małe samochody dostawcze. Na tym trudnym rynku Fiat utrzymał pozycję lidera sprzedaży, a model Ducato został w czerwcu najczęściej kupowanym samochodem dostawczym w Polsce. Przyczyn sukcesu Fiata należy doszukiwać się przede wszystkim w bardzo dobrym dostosowaniu produktu do potrzeb rynku, jak również w profesjonalnej obsłudze klienta na każdym etapie współpracy. Dodatkowym atutem Fiata będzie usługa wynajmu krótko- i długoterminowego, której wprowadzenie we współpracy z Fiat Bank Polska planowane jest na początek listopada.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama