/  /  / Grande Punto Van
Fiat Punto Van

Fiat Grande Punto Van

Zmień
SegmentLekkie dostawcze / Van
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Fiat
null
Fiat Punto Van Grande to dostawcza odmiana osobowego samochodu Grande Punto. Dlatego też różni się od niej klasyfikacją i należy do klasy lekkich vanów w grupie aut dostawczych. Najnowsza, trzecia już generacja, została zaprezentowana w 2005 roku, a jej projektem zajmowało się studio Giugiaro. Płyta podłogowa, która znalazła także zastosowanie w modelu Opla – Corsie, pozwoliła na osiągnięcie długości 4,03 metra, a szerokości 1,69 metra. Dzięki takim wymiarom przestrzeń ładunkowa mogła być większa niż w modelach Seicento 600 Van oraz Panda Van. Wynosi ona dokładnie: szerokość 1034 mm, długość 1200 mm i wysokość 842 mm. Taka objętość pozwala na przewożenie towarów o pojemności 1m3 oraz o wadze 520 kg. Poszycie przedziału ładunkowego zostało wykonane z odpornej tkaniny. Ponadto zaopatrzono go także w oświetlenie i rozdzielenie od przestrzeni osobowej za pomocą metalowej kratki. Produkcja tego modelu, podobnie jak wersji osobowej, odbywa się we włoskiej fabryce Fiata położonej w miejscowości Melfi.

Auto odziedziczyło wygląd zewnętrzny po modelu przeznaczonym do przewozu 5 osób. Nawiązuje więc stylistycznie do swojego poprzednika. Tak samo wygląda także rozmieszczenie najbardziej charakterystycznych elementów, czyli „łezkowych” reflektorów przypominających te z Maserati oraz sportowo wyglądającego grilla ze znaczkiem Fiata. Z tyłu znajdują się również rozpoznawalne wąskie i pionowe światła stopu. Jednak w przeciwieństwie do wersji osobowej, Punto Van Grande dostępny jest tylko w jednej wersji nadwozia, którą jest 3-drzwiowy furgon. Pod maską zamontowany może być jeden z dwóch dostępnych silników, które znane są już z pozostałych modeli włoskiego producenta, jak 500 czy Grande Punto. Pierwszy z nich zasilany jest benzyną i jego moc wynosi 77 KM zaś maksymalny moment obrotowy 115 Nm. Moment ten dostępny jest od 3000 obrotów na minutę. Drugą jednostką jest silnik wysokoprężny o pojemności 1.3 litra. Charakteryzuje się on mocą 75 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 190 Nm, który dostępny jest od 1750 obrotów na minutę. Oba silniki współpracują z 5-biegową manualna skrzynią biegów.

Wyposażenie w elementy zapewniające bezpieczeństwo podobne jest do tego z wersji cywilnej Grande Punto. W standardzie znajdują się dwie poduszki powietrzne, po jednej dla kierowcy i pasażera. Seryjnie montowany jest także system zapobiegający blokadzie kół podczas hamowania ABS z systemem rozdziału siły hamowania EB, a także system przeciwpożarowy FPS. Za dodatkową opłatą otrzymać można poduszkę powietrzną kolanową dla kierowcy. Dotychczas na tym konkretnym modelu Fiata Punto Van Grande nie przeprowadzono testów zderzeniowych EuroNCAP, ale można przypuszczać, że ze względu na taką samą budowę, wynik byłby identyczny z wersją osobową i wyniósłby maksymalną możliwą ilość 5 gwiazdek.

Głównymi konkurentami Fiata Punto Van Grande są Ford Fiesta Van, Opel Corsa Van, a także Renault Clio Societe.

 

Grande Punto Van najczęściej porównywany z

Reklama