/  /  /  /  / Fiaty Freemont ruszyły na Syberię
Fiat Freemont

Fiat Freemont

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Fiaty Freemont ruszyły na Syberię

FAP|
null
© FAP
nullnullnull

4 maja sprzed warszawskiej siedziby Fiat Auto Poland oficjalnie wystartowała ekspedycja Fiat Adventure Team Syberia 2012. Podróżnik Marcin Gienieczko wraz z ekipą globtroterów wyruszyli dwoma seryjnymi Fiatami Freemont wprost za Ural.

Ich śmiałków są źródła rzeki Lena, skąd Gienieczko rozpocznie wielotygodniowy spływ jedną z najdłuższych rzek świata.

Wyprawa, którą wspiera Fiat, podzielona jest na kilka etapów. Na początek dwa modele Freemont (auta seryjne, nie zostały wyposażone w żaden dodatkowy terenowy osprzęt) mają przewieźć ekipę polskich eksploratorów do Irkucka. Gienieczko zamierza dotrzeć do miasta odległego od Warszawy o 8 500 kilometrów w ciągu zaledwie 11 dni.

Fiaty posłużą za ruchome bazy logistyczne. Na pokładzie Freemontów na Syberię pojedzie żywność i wyposażenie, z którego gdański podróżnik będzie korzystać przez najbliższych kilka miesięcy.

Fiat Freemont sprawdzi się na Syberii

Obładowane po dach auta czeka szczególnie trudne zadanie, bo do źródeł Leny nie prowadzą żadne bite drogi, a te z których da się skorzystać dopiero odmarzają: rodzinne Fiaty siłą rzeczy zmierzą się z błotem i syberyjskimi duktami zarezerwowanymi dla prawdziwych terenówek.

Plan zakłada, że ekipa Fiat Adventure Team Syberia 2012 postara się maksymalnie zbliżyć do punktu startu. Ponieważ Gienieczko musi tam donieść sprzęt na własnych plecach (w tym jednokomorowy ponton, który będzie wykorzystywany w pierwszej fazie spływu), więc każdy zaoszczędzony kilometr oznacza dla niego mniejsze zmęczenie.

Podróżnik wyliczył, że zanim naprawdę wystartuje, przejdzie około 150 km wzdłuż Bajkału. Spływ w górnym biegu rzeki zacznie od pokonania trudnych wodnych progów. Dopiero później planowana jest przesiadka do solidniejszego kanoe, załadowanego obecnie na dach jednego z Freemontów i spływ właściwy na dystansie 4250 km. Marcin Gienieczko spędzi na Lenie aż 80 dni.

Wyprawa Fiat Adventure Team zakończy się około 20 sierpnia w odległym porcie Tiksi nad Morzem Łaptiewów (część Oceanu Arktycznego).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Fiat Freemont