/  /  / Ducato
Fiat Ducato

Fiat Ducato

Zmień
SegmentŚrednie dostawcze / VanŚrednie dostawcze / Podwozie
Cena87 822 zł - 148 461 zł (aktualizacja: 2016-10-01)92 127 zł - 112 668 zł (aktualizacja: 2017-01-01)
Emisja CO2177 g/km - 234 g/km177 g/km - 234 g/km
Żużycie paliwa6,1 L/100km - 8,6 L/100km6,1 L/100km - 8,6 L/100km
 
Fiat Ducato to kolejne auto, które jest wynikiem współpracy Fiata z grupą PSA, która jest właścicielem marek Citroen oraz Peugeot. Razem z Ducato powstały bliźniacze modele Citroen Jumper i Peugeot Boxer. Historia tych pojazdów rozpoczęła się w 1978 roku, a od tamtej pory nastąpiły dwie zmiany generacyjne. Obecnie, od 2006 roku, w sprzedaży dostępna jest już trzecia generacja, choć na niektórych rynkach wciąż sprzedawany jest poprzednik, który jest cały czas produkowany w brazylijskim mieście Sete Lagoas oraz w rosyjskiej Jełabudze. W porównaniu do poprzednika, nowe Ducato wydłużyło się w zależności od wersji od 20 do 50 cm, a jego minimalna ładowność zwiększyła się do 1090 kg. Maksymalna z kolei wynosi 1995 kg, a pojemność ładunkowa to aż do 17 m3 dzięki długości wnętrza do 4.1 metra oraz szerokości 1,87 metra. Z kolei tylny próg został obniżony do 53 cm od ziemi i może zostać jeszcze bardziej obniżony do 46 cm, dzięki zastosowaniu nowoczesnego tylnego zawieszenia samopoziomującego. Model ten produkowany jest w zakładach firmy Sevel Sud w miejscowości Val di Sangro we Włoszech i jak dotychczas może pochwalić się dużą popularnością, gdyż od 1981 roku sprzedano ponad 2 miliony tych aut.

Fiat Ducato trzeciej generacji został zaprojektowany przez Centro Stile Fiat, któremu udało osiągnąć się jeden z niższych współczynników oporu powietrza, wynoszący Cx=0,31. Stylistycznie nie można powiedzieć, że odnosi się do innych modeli Fiata, gdyż nadwozie miało być wykorzystywane także przez Citroena i Peugeota. Skoncentrowano się więc na właściwościach użytkowych, dla zapewnienia których najlepsza jest prostokątna bryła. Od swoich francuskich braci niewiele się różni, jedyne różnice widać na przedzie auta, gdzie na środku osłony chłodnicy znajduje się logo Fiata. Ducato dostępne jest w 4 wersjach nadwozia obejmujące 4-drzwiowy furgon, 4-drzwiowy kombi-van, 2-drzwiowe podwozie oraz 4-drzwiwoe podwozie z podwójną kabiną. Może też być dowolnie zabudowany według zaleceń klienta. Stać się więc może zarówno autem do przewozu osób jak i autem chłodnią. W gamie silników dostępne są trzy jednostki wysokoprężne, których pojemność wynosi 2.2 litra, 2.3 litra oraz 3 litry. Ich moc wynosi się odpowiednio 100 KM, 120 KM oraz 160 KM. Ostatnią możliwością jest ekologiczny benzynowy silnik o pojemności 3 litrów, który może być zasilany sprężonym gazem ziemnym CNG. Jego moc kształtuje się na poziomie 136 KM.

Wyposażenie w elementy zapewniające bezpieczeństwo przypomina te z aut osobowych. Co prawda w wersji podstawowej dostępna jest tylko poduszka powietrzna kierowcy i system antypoślizgowy ABS z rozdziałem siły hamowania EBD. Jednak w wyposażeniu dodatkowym znaleźć można już poduszkę powietrzną pasażera, poduszki boczne, system elektronicznej kontroli stabilności toru jazdy ESP, mechaniczne wspomaganie nagłego hamowania oraz system kontroli trakcji ASR. Model ten nie został jeszcze poddany testom zderzeniowym EuroNCAP.

Główną konkurencją dla Fiata Ducato stanowią bliźniacze Citroen Jumper, Peugeot Boxer, a także Mercedes Sprinter, Renault Master oraz Volkswagen Crafter.


 
 

Ducato najczęściej porównywany z

Fiat Doblo
Fiat Doblo
Ford Transit
Ford Transit
Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Opel Movano
Opel Movano
Renault Master
Renault Master
Renault Trucks Master
Renault Trucks Master
Volkswagen Crafter GP
Volkswagen Crafter
Reklama