/  /  /  / Gdzie się podziały muscle cars?
Dodge

Dodge

Zmień
Dodge to jedna z wielu amerykańskich marek, która pochodzi z centrum przemysłu motoryzacyjnego USA, Detroit w stanie Michigan. Jest to również marka wchodząca w skład korporacji Chrysler, produkująca zarówno samochody osobowe, jak i terenowe, pick-upy i vany. Część modeli Dodge’a ma swoje odpowiedniki w gamie Chryslera, różniące się jedynie wyposażeniem.
Dowiedz się więcej o marce
 

Gdzie się podziały muscle cars?

null
null

Amerykańskie kino ociekało kiedyś samochodami z wielkimi silnikami, z których wydobywał się charakterystyczny odgłos, znany nie tylko miłośnikom motoryzacji. Było mnóstwo pościgów, jeszcze więcej karamboli. Teraz jest cicho, ekologicznie i zdecydowanie mniej spektakularnie.

Kowalski, bohater „Znikającego Punktu”, przyjął zakład, że przejedzie trasę z Denver w Kolorado do San Francisco w Kalifornii, czyli około 2000 kilometrów w piętnaście godzin. Czy można wyobrazić sobie lepszy samochód do takiej podróży niż Dodge Challenger 440R/T z 1970 roku z potężnym silnikiem o mocy 375 koni mechanicznych? Nie jest ani mały, ani tani, ani ekologiczny. Poza tym jest twórcą prawdopodobnie najlepszej ścieżki dźwiękowej. „Znikający Punkt” to typowy film drogi, a pojazd ma egzemplifikować wolność bohatera.

W innym amerykańskim filmie – "Bullit", "zagrał" zielony Ford Mustang GT 390 z 1968 roku. Jednym z najsłynniejszych momentów filmu jest scena pościgu, w której detektyw goni przestępców uciekających Dodge’em Chargerem. Pod maską Mustanga drzemie 325 koni mechanicznych. Spalanie? Nikogo nie interesuje. Ważne, że ma silnik V8 o pojemności 6.4 litra i czterobiegową manualną skrzynię biegów. Nie trzeba chyba dodatkowo wspominać o tylnym napędzie? Jednym słowem - samochód idealny do pościgów, zwłaszcza pod koniec szalonych lat sześćdziesiątych.

Ale era super-samochodów w filmach wcale nie skończyła się w latach siedemdziesiątych. Wspaniały muscle car wystąpił na przykład w filmie „Gone in 60 seconds” z roku 2000. Nazywa się Eleanor i jest Fordem Mustangiem Shelby GT500 z 1967 roku. W sumie do filmu skonstruowano 11 egzemplarzy modelu Eleanor z czego jedynie 3 faktycznie jeździły. W filmie może się wydawać, że to Shelby, ale w rzeczywistości jest to zmodyfikowany Mustang. Samochód ma 4 biegi, ale w scenach kaskaderskich "grały" samochody z automatyczną skrzynią biegów, aby łatwiej było nimi operować.

Trzeba jednak przyznać, że liczba muscle cars w amerykańskich produkcjach znacznie się zmniejszyła. Co przyszło w zamian? Auto czystsze, cichsze i wcale nie kojarzące się z gwiazdą filmową.

Toyota Prius jest najlepiej sprzedającym się na świecie samochodem hybrydowym, uważanym za "must-have" przez wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej planety. Szczególnie na punkcie Priusa oszaleli Amerykanie. Samochód podbija Hollywood i tworzy powoli swoją mini legendę w filmografii ostatnich lat. Priusem jeździł sam "Bóg" w firmie "Evan Almighty" - komedii, która tak naprawdę poradziła sobie raczej kiepsko. Niewiele lepiej miał się film, w którym zagrała Jessica Alba "Good Luck Chuck". Alba jest oddana Priusowi także w swoim codziennym życiu.

Hybrydowych samochodów pełno też w serialach telewizyjnych jak choćby "Curb your enthusiasm". Niezależna Organizacja Gospodarcza jaką jest Environmental Media Association, przyczyniająca się do zwiększenia ekologicznej świadomości zarówno na wielkim ekranie jak i poza nim, naciskała na studia filmowe i producentów, aby Prius i inne samochody hybrydowe były jak najczęściej prezentowane w różnych produkcjach. Podobno sama Cameron Diaz prosi, aby jej bohaterki jeździły ekologicznymi samochodami, o ile to oczywiście możliwe.  Jak z resztą przyznała w jednym z wywiadów, jazda Priusem prawdopodobnie ocaliła ją od wielu mandatów, które dostałaby jeżdżąc na przykład znacznie szybszym Porsche.

Joanna Kowalik
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama