/  /  /  / Dodge Caliber po zmianach
Dodge

Dodge

Zmień
Dodge to jedna z wielu amerykańskich marek, która pochodzi z centrum przemysłu motoryzacyjnego USA, Detroit w stanie Michigan. Jest to również marka wchodząca w skład korporacji Chrysler, produkująca zarówno samochody osobowe, jak i terenowe, pick-upy i vany. Część modeli Dodge’a ma swoje odpowiedniki w gamie Chryslera, różniące się jedynie wyposażeniem.
Dowiedz się więcej o marce
 

Dodge Caliber po zmianach

Dodge|
null
© Dodge
nullnullnullnullnullnullnullnull

Dodge Caliber to należący do segmentu C pięciodrzwiowy hatchback, który z powodzeniem łączy zbliżony do coupe profil sportowy z masywną sylwetką i funkcjonalnością SUV. Nowy wystrój wnętrza oraz doskonały silnik wysokoprężny common rail (CRD) są w stanie zadowolić oczekiwania najwybredniejszych użytkowników na rynkach światowych.

Współpracująca z sześciostopniową, manualną skrzynia przekładniową nowa jednostka napędowa spełnia normę czystości spalin Euro V i wytwarza moc 120 kW (163 KM DIN) oraz moment obrotowy 320Nm. Ma więc o 16% więcej mocy, o 3% wyższy moment i podniesioną o 25% zdolność pociągową (1500 kg) niż poprzednik.

Swą trwałość, ograniczoną masę i osiągi silnik zawdzięcza zastosowaniu korbowodów odkuwanych ze stali, głowicy i tłoków z aluminium oraz zasilaniu wtryskiem bezpośrednim czwartej generacji. Dzięki aplikacji dwóch wałków wyrównoważających oraz doskonalszych materiałów głuszących, drgania i hałasy pracy napędu   spadły w porównaniu ze ‘starszym’ modelem Caliber CRD o 25%, podnosząc odczuwalnie komfort jazdy.

Dwa alternatywne, czterocylindrowe silniki benzynowe World Engine (o pojemności 2,0 oraz 2,4 litra) wyposażone są w zdwojony system zmiennych faz rozrządu (VVT) oraz zawory przepływu powietrza w kolektorze dolotowym.   W stosunku do jednostek nieposiadających takich rozwiązań World Engine cechuje większa moc, niższe zużycie paliwa oraz wyższa kultura pracy. Następca silnika 1,8-litrowego, World Engine o pojemności dwóch litrów wytwarza o 4% więcej mocy (115 kW/156 KM DIN) i o 13% wyższy moment obrotowy (190Nm) niż poprzednik. Jeszcze lepszymi osiągami legitymuje się jednostka o pojemności 2,4 litra, rozwijająca moc 125kW (170 KM DIN) i moment obrotowy 220Nm.

Debiutujący na Międzynarodowym Salonie Samochodowym IAA 2009 we Frankfurcie nowy Dodge Caliber odznacza się nowym i wyrafinowanym wystrojem wnętrza o bardziej harmonijnej estetyce, starannie wykonanym    z materiałów klasy premium. Zmodernizowana tablica przyrządów ma wygląd jeszcze bardziej zwarty i otrzymała dodatkową półeczkę na drobiazgi, centralny schowek oraz powiększone pokrętła klimatyzacji. Z wystrojem wnętrza kontrastują akcenty z satynowanego srebra, a kontury nawiewów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), oprawa dźwigni zmiany biegów, klamki drzwiowe oraz obramowania wskaźników są chromowane. Miękkie, elastyczne materiały boczków drzwiowych i dzielonego podłokietnika konsoli podłogowej zwiększają poczucie komfortu w kabinie.

Wyposażenie wnętrza Dodge Caliber obejmuje także elementy unikalne w tym segmencie pojazdów, m.in. chłodzony pojemnik Chill Zone na butelki z napojami, system nawigacji Uconnect sterowany komendami głosowymi, złącze dla iPoda, akumulatorową lampę bagażnika/latarkę LED oraz dostępny opcjonalnie panel MusicGate Power czyli dwa odchylane głośniki w tylnej klapie nadwozia, rozwiązanie idealne na piknik czy imprezy plenerowe.

„Dodge Caliber to nietypowe auto segmentu C. Tuż po debiucie zaledwie kilka lat temu jego niepokorna natura dała się poznać na drogach Europy pozwalając   kierowcy aktywnie wyróżnić się z tłumu, po prostu stać go było na więcej - powiedział Mike Accavitti, szef i CEO marki Dodge. „Teraz zaś, został wyposażony w nowy i ekonomiczny turbo-diesel o lepszych osiągach oraz zmodernizowane i przyjazne dla użytkownika wnętrze, Dodge Caliber jest już dla europejskiego klienta dojrzałą ofertą unikalnego stylu Dodge i jedną z najlepszych w tym segmencie propozycją cenową.”   

W roku ubiegłym Dodge Caliber był najlepiej sprzedającym się pojazdem produkcji Chrysler Group LLC poza Ameryką Północną.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama