/  /  / Berlingo
Citroen Berlingo

Citroen Berlingo

Zmień
SegmentKombi Van
Cena56 690 zł - 68 690 zł (aktualizacja: 2017-05-01)
Emisja CO2115 g/km - 151 g/km
Żużycie paliwa4,4 L/100km - 6,5 L/100km
 
null
© Citroen
nullnullnullnullnullnullnullnullnull
Historia Citroena Berlingo sięga 1996 roku, kiedy to pojawił się on jako prekursor osobowo-dostawczych aut. Auta drugiej generacji pojawiły się na rynku w 2007 roku, kiedy w sprzedaży wciąż była generacja numer jeden. Podobnie jak poprzednik w zależności od wersji zaliczany jest do segmentu H w grupie kombi-van lub też do segmentu T w grupie lekkich furgonów. W porównaniu do poprzedniej generacji auto urosło o blisko 3 cm jeżeli chodzi o długość, niecałe 0,5 cm jeżeli chodzi o szerokość, a także niecały centymetr wysokości. Pozostałe zmiany dotyczą głównie wyglądu zewnętrznego, wykończenia wnętrza oraz palety silników, dzięki czemu jest też więcej różnic między swoim bliźniakiem Peugotem Partnerem W zależności od potrzeb auto może przewieźć towar o wymiarach europalety lub też 5 osób i sporo bagażu. W dalszym ciągu produkcja odbywa się zakładach „Citroen Espana S.A.” w miejscowości Vigo w Hiszpanii oraz „Citroen Lusitania S.A.” w Mangualde w Portugalii.

Linia stylistyczna to wyraźne odniesienie do poprzedniej generacji Berlingo, czyli stromo wspinająca się szyba przednia, praktycznie płaski dach oraz pionowe zakończenie tyłu. W samochodach tego typu wciąż bardziej liczą się bardziej cechy użytkowe aniżeli stylistyczne. Mimo to zastosowano w tym aucie sporo dodatków, które urozmaicają wygląd. Charakterystyczna już dla marki Citroen jest atrapa chłodnicy, na której wtopione jest logo firmy. Spośród dostępnych wersji nadwozia potencjalny klient wybrać może 5-cio lub też 4-drzwiowy kombi-van, a także 3-,4- lub 5-drzwiowy furgon. Samochód w 2012 roku przeszedł lekki face lifting. Zmieniony został przedni grill oraz zostały dodane światła LED.

Gama silników składa się z pięciu jednostek, z których wszystkie mają pojemność 1.6 litra. Najmocniejszy diesel o mocy 110 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 240 Nm wyposażony jest w filtr cząstek stałych i dostępny jest tylko w wersji kombi-van. Pozostałe silniki wysokoprężne w zależności od wersji osiągają moc 75 lub też 92 KM. Z kolei wersje benzynowe z tej samej pojemności potrafią rozwinąć moc, w zależności od wersji, 95 albo 120 KM. Wszystkie silniki współpracują z jedyną dostępną 5-biegową manualną skrzynią biegów.

Citroen Berlingo nowej generacji został trochę lepiej wyposażony jeżeli chodzi o elementy zapewniające bezpieczeństwo niż poprzednik. W standardzie znajdziemy już dwie poduszki powietrzne, dla kierowcy i pasażera. Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach posiadają też pirotechniczne napinacze. Z systemów elektronicznych oprócz systemu zapobiegającemu blokowaniu kół podczas nagłego hamowania z elektronicznym układem rozdziału sił hamowania (ABS+EBD), montowany jest także system wspomagający nagłe hamowanie (BAS). Podobnie jak poprzednik nowe Berlingo zaprezentowało się w testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP. Uzyskało taki sam wynik 4 z 5 możliwych gwiazdek. Po raz kolejny zwrócono uwagę na elementy deski rozdzielczej, które stwarzają zagrożenie dla ud i kolan kierowcy oraz pasażera.

  Bezpośrednimi konkurentami Citroena Berlingo oprócz Peugeota Partnera są Renault Kangoo, Fiat Doblo oraz Opel Combo.
 

Berlingo najczęściej porównywany z

Citroen C5
Citroen C5
Dacia Dokker
Dacia Dokker
Fiat Doblo
Fiat Doblo
Nissan Evalia
Nissan Evalia
Nissan NV200
Nissan NV200
Peugeot Partner Tepee
Peugeot Partner
Renault Kangoo
Renault Kangoo
Reklama