/  /  /  / Specjalna opona Michelin dla hybrydowego Citroena
Citroen

Citroen

Zmień
Citroen to francuska marka wytwarzająca samochody osobowe, dostawcze oraz ciężarowe. Logo firmy (zazębienie daszkowe) jest w szczególny sposób związane z Polską. Twórca firmy podróżując przez Polskę nabył bowiem patent na wytwarzanie maszyny do obróbki zębatych kół daszkowych.
Dowiedz się więcej o marce
 

Specjalna opona Michelin dla hybrydowego Citroena

Michelin|
null
© Michelin
null

Podczas rozpoczynającego się salonu Genewa 2013 można zobaczyć innowacyjne opony Michelin zaprojektowane dla prototypowego modelu Citroen C3 z technologią Hybrid Air.

Bardzo lekkie opony o nietypowym rozmiarze pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 4,3 gram na każdy kilometr, a zużycie paliwa o prawie 0,2 litra na 100 kilometrów.

Inżynierowie Michelin zaprojektowali oponę o nowych wymiarach 165/60 R18.

Stworzenie wąskiej opony o dużej średnicy pozwala poprawić równocześnie bezpieczeństwo, oszczędność paliwa i trwałość. Oszczędność paliwa to zasługa mniejszych oporów toczenia i lepszej aerodynamiki opony. Z kolei podczas jazdy po mokrej nawierzchni wąska ale wysoka opona stawia mniejszy opór i lepiej radzi sobie z zalegającą wodą, co zapewnia bezpieczeństwo.

Odpowiednio duża średnica opony zwiększa również komfort jazdy poprzez bardziej efektywne redukowanie nierówności nawierzchni. Co nie mniej istotne wąska opona emituje mniej hałasu.

Inżynierowie Michelin zredukowali również masę jednej opony o 1,7 kilograma. Obniżenie masy pojazdu łącznie o 6,8 kg przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Prezentowany w czasie salonu samochodowego w Genewie, wyposażony w nowe opony Michelin, prototypowy Citroen C3 z technologią Hybrid Air zużywa według danych fabrycznych około 2,9 litra paliwa na 100 kilometrów i emituje 68 gramów CO2 na kilometr.

Dla porównania ten sam model samochodu z silnikiem benzynowym o takiej samej mocy zużywa 4,5 l/100 km i emituje 104 gramów CO2.

Technologie zastosowane w oponie Michelin mogą w przyszłości zostać wykorzystane w oponach produkowanych seryjnie.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama