/  /  / Więcej o marce
Chrysler

Chrysler

Zmień
Chrysler to amerykański koncern motoryzacyjny z siedzibą w Auburn Hills w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Droga, którą przeszła firma po rozpadzie DaimlerChrysler w 2007 była bardzo burzliwa i zakończyła się bankructwem, a ostatecznie przejęciem większości pakietów przez związki zawodowe, grupę Fiat, a także Skarb Państwa USA.
Dowiedz się więcej o marce
 
ChryslerGV013.jpg
© Chrysler
ChryslerGV013.jpgprawy przód.JPGZdjęcie 1088621858.jpgZdjęcie 1088622025.jpgZdjęcie 1088622172.jpgZdjęcie 1088622352.jpgZdjęcie 1088622362.jpgprawy przód.JPG03.jpgnull
Chrysler  to amerykański koncern motoryzacyjny z siedzibą w Auburn Hills w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych.  Droga, którą przeszła firma po rozpadzie DaimlerChrysler w 2007 była bardzo burzliwa i zakończyła się bankructwem, a ostatecznie przejęciem większości pakietów przez związki zawodowe, grupę Fiat, a także Skarb Państwa USA.

W przeciwieństwie do wielu amerykańskich firm motoryzacyjnych Chrysler nie powstawał od zera, budowany przez miłośników motoryzacji. Uznaje się, że założycielem koncernu był Walter Chrysler, który już jako emerytowany pracownik Buick Motors został poproszony o pomoc w przezwyciężeniu kryzysu w przedsiębiorstwie Willys-Overland. Został on następnie wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej Maxwell Motors Company, gdzie w krótkim czasie przejął większość udziałów i uruchomił produkcję samochodów, których nazwa została zaczerpnięta od jego nazwiska. Nastąpiło to w roku 1925 i w bardzo krótkim czasie okazało się, że było to bardzo dobre posunięcie. Już dwa lata później Chrysler był bowiem czwartym co do wielkości producentem samochodów w USA. Pod jego rządami marka wyrobiła sobie wśród konsumentów bardzo dobrą opinię co przełożyło się na ugruntowanie pozycji rynkowej przez wiele lat. Pozwoliło to na rozwój nie tylko gamy modelowej, ale także na rozwój technologiczny. Choć firma dobrze radziła sobie z wieloma zawirowaniami na rynkach finansowych przez szereg lat, to kryzys z końca pierwszej dekady XXI wieku w ostateczności spowodował bankructwo Chryslera. Plan odbudowy marki wziął na siebie koncern Fiat, który przejął 20% akcji firmy, a w przyszłości planuje jeszcze zwiększenie swojego zaangażowania. Wśród aktywów jakie posiada firma znajduje się kilka zakładów produkcyjnych położonych Ameryce Północnej i Środkowej, a dokładnie w USA, Kanadzie oraz Meksyku.