/  /  /  /  / Rodzina wyjątkowo odporna na wypadki
Chevrolet Spark

Chevrolet Spark

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Mini
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Rodzina wyjątkowo odporna na wypadki

Chevrolet|
null
© Chevrolet
nullnull

81 wypadków, w tym zderzenia czołowe, 47 zniszczonych samochodów i ani jednego siniaka? Poznaj perypetie nadzwyczajnej rodziny, która testuje bezpieczeństwo samochodów Chevroleta.

Nadzwyczajna rodzina, o której mowa powyżej, łudząco przypomina standardową polską rodzinę: ojciec, matka i dwoje dzieci. Od standardu odróżnia ją jednak to, że jej członkowie to nie ludzie, lecz naturalnej wielkości antropomorficzne urządzenia pomiarowe (ang. ATD), czyli manekiny do testów zderzeniowych.

To wysoce inteligentne i zaawansowane technologicznie urządzenia, z których każde potrafi przetwarzać kompleksowe informacje z niespotykaną szybkością. Każdego roku jeżdżą setkami pojazdów w ekstremalnie trudnych warunkach. „A wszystko po to (jak mówi ich opiekun techniczny, Jack Jansen) by móc wypracować bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa samochodów, z których korzystają prawdziwe rodziny”.

Nadawanie manekinom cech ludzkich jest bardzo skomplikowanym i kosztownym procesem. Ich ceny często dochodzą do 1 600 000 zł. Jednak w kontekście ochrony ludzkiego życia takie doświadczenia okazują się niezastąpionym źródłem informacji. „Znaczenie danych, których dostarcza nam nasza wirtualna rodzina, jest bezcenne - mówi specjalista.

Nadzwyczajna rodzina mieszka w światowym laboratorium Chevroleta. Jest uzbrojona w mikroukłady i czujniki, które zapisują ogromną liczbę istotnych danych pozyskiwanych podczas testów zderzeniowych oraz symulacji komputerowych. Dzięki niej inżynierowie Chevroleta mogą bardzo dokładnie przygotować auta do bezpiecznej jazdy.

W Polsce w 2010 roku aż 24,76 nowych samochodów zaliczono do segmentu miejskich aut kompaktowych, dlatego też ochrona podróżujących takimi pojazdami rodzin stała się najważniejsza. Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przy zderzeniu niewielkiego auta miejskiego z samochodem o większej masie pasażerowie tego mniejszego są bardziej narażeni na obrażenia. Doświadczenia zdobyte w trakcie testów przekładają się na rozwiązania stosowane w samochodach.

Niezależna organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów Euro NCAP, ceniona zarówno przez konsumentów jak i ekspertów, przyznała Chevroletowi Spark cztery gwiazdki w rankingu ochrony dorosłych i dzieci. Chevrolet Cruze może się poszczycić maksymalnym wynikiem pięciu gwiazdek zdobytym w podobnych testach.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama