/  /  / Camaro
Chevrolet Camaro

Chevrolet Camaro

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
Chevrolet Camaro 2011
© Chevrolet
Chevrolet Camaro 2011Chevrolet Camaro 2011
Chevrolet Camaro, to legenda amerykańskiej motoryzacji. Jest przedstawicielem samochodów typu muscle car. Pierwsza generacja tego modelu pojawiła się na rynku w roku 1967 i powstała bazie Pontiaca Firebirda. Samochód oferowany był jako 2-drzwiowowe coupe lub  kabriolet, w układzie siedzeń 2+2 i został  zaprojektowany jako bezpośredni rywal dla Forda Mustanga.

Podstawowym silnikiem był 6 cylindrowy motor w układzie rzędowym, lecz gama jednostek napędowych opierała się głownie na większych, 8 cylindrowych. Pierwsza generacja była produkowana w Stanach Zjednoczonych. Najmocniejsza wersja nosiła odznaczenie SS i była wyposażona w jednostkę  big-block V8 L35 o pojemności 6.5L. Stylistycznie ta wersja camaro, wyróżniała się przez : duże wloty powietrza na masce, specjalne pasy malowane na karoserii raz liczne emblematy. Ostatni egzemplarz pierwszej generacji z taśm montażowych zjechał w roku 1969, kiedy to do życia została powołana druga generacja tego modelu. Samochód zmienił się głównie z zewnątrz, gdyż rozwiązania technologiczne zostały przejęte z protoplasty. W czasie trwania produkcji drugiej generacji, samochód został dwa razy poddany faceliftingowi. Produkcja została zakończona w 1981 roku. Trzecia generacja zadebiutowała w roku 1982 i bazowała na platformie podwozia typu F-body. Największa zmiany zaszły pod maską, gdzie jednostki napędowe otrzymały wtrysk paliwa, zastępując stosowany do tej pory gaźniki. Silniki o 6 lub 8 cylindrach, mogły współpracować z pięcio biegowa skrzynią manualną bądź 4 stopniowym automatem. Czwarta generacja Camaro zadebiutowała w roku 1993. Stylistycznie samochód odwoływał się do protoplasty z roku 1967i był dostępny jako 2-drzwiowe coupe lub kabriolet z układem siedzeń 2+2. Po raz pierwszy samochód mógł zostać wyposażony w opcjonalnie dostępna, 6 biegowa, manualną skrzynie biegów. W roku 1998 czwarta generacja doczekała się lekkich zmian w nadwoziu i silniku.

Obecna, 5 generacja camaro powstała na bazie prototypu, który został oficjalnie zaprezentowany 9 stycznia 2006, podczas  targów motoryzacyjnych Ameryki Północnej. Jak przystało na samochód typu muscle car, Chevrolet Camaro jest sporych rozmiarów. Samochód mierzy 4840 mm długości, 1920 mm szerokości, 1380 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2850 mm. Masa pojazdu oscyluje wokół 1700kg. Chevrolet Camaro dostępny jest jako: 2-drzwiowe coupé lub kabriolet. Produkcja została ulokowana w w miejscowości Oshawa, w Kanadzie. Jedynym silnikiem dostępnym na polskim rynku jest ośmiocylindrowa jednostka o pojemności 6, 2 litra  mocy 432 KM, generująca moment obrotowy 569 Nm przy 4600 obr./min. Pozwala to uzyskać  przyspieszenie do 100 km/h w 5,2 sekundy w przypadku coupe i 5,4 sekundy w przypadku kabrioletu. Camaro osiąga maksymalną prędkość 250 km/h.

Camaro standardowo zostało wyposażone wyświetlacz typu Head Up Display (HUD), który wyświetla informacje na przedniej szybie, co pozwala kierowcy na obserwowanie takich parametrów jak prędkość, ustawienia radia, bez konieczności odrywania wzroku od drogi.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa biernego i czynnego podstawowych wersji obejmuje sześć poduszek powietrznych, system ISOFIX, system ABS ze wspomaganiem hamowania awaryjnego BAS, system kontroli trakcji TCS, system kontroli stabilizacji toru jazdy ESC. Chevrolet Camaro nie brał udział  testach zderzeniowych organizowanych przez ADAC
 

Camaro najczęściej porównywany z

Bentley Continental
Bentley Continental
BMW 6
BMW 6
Maserati GranTurismo
Maserati GranTurismo
Nissan 370Z
Nissan 370Z
Nissan GT-R
Nissan GT-R
Peugeot 301
Peugeot 301
Toyota GT 86
Toyota GT 86
Reklama