Caterham 7

Caterham 7

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Caterham
nullCaterham 7
Protoplastą modelu "7" firmy Catherham jest Lotus "7" produkowany przez angielską markę w latach 1957-1972. Klasyczny roadster, z długą maską, umieszczonym pod nią silnikiem, napędem na tylne koła oraz siedzeniami kierowcy i pasażera nad tylną osią pojazdu, stanowił urzeczywistnienie idei auta reprezentowanej przez brytyjską firmę. Lekkie nadwozie i prosta budowa tworzyły duet, który nie wymagał mocnych silników, zapewniając przy tym prawdziwie sportowe osiągi. Wystarczy wspomnieć, iż pierwszy Lotus Seven, następca modelu Mark VI napędzany był 40- konnym silnikiem o pojemności 1172 cm3.

Przez piętnaście lat produkcji Lotus wypuścił na rynek cztery wersje modelu. Po tym okresie licencja konstrukcji "Siódemki" zakupiona została przez firmę Catherham. Jednak stosunkowo prosta konstrukcja, pozwalająca na stworzenie auta, które biorąc pod uwagę jego osiągi, kosztowało umiarkowanie niewiele, spowodowała, iż przez dziesięciolecia kilkanaście dziesiątek firm stworzyło repliki klasycznego brytyjskiego sportowca. Obecnie firma Catherham oferuje kilka wariacji modelu "7". Jako, że zasadnicza konstrukcja oparta na przestrzennej ramie pozostaje niezmienna, auta różnią się od siebie silnikami oraz zastosowanymi materiałami, co ma wpływ na wagę auta, która przy masie całkowitej rzędu pół tony odgrywa kluczowe znaczenie. Oczywiście drugim kluczowym elementem jest silnik, cóż w tym wypadku 200 konny motor zapewnia super lekkiemu pojazdowi przyspieszenia na poziomie super sportowego motocykla.

Pasażerom Catherhama bezpieczeństwo zapewnić powinna rama, na której auto się opiera, pałąki przeciwkapotażowe, czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, kubełkowe fotele, a przede wszystkim umiejętności kierowcy, który musi potrafić poskromić to do bólu surowe auto.

Co do konkurencji, to trudno na naszym rynku jakąkolwiek odnaleźć, bo przecież nie można porównywać tego ekstremalnego pojazdu do tak cywilizowanych przy nim aut jak BMW Z4, Porsche Boxter, czy innych roadsterów oferowanych na rynku.
 

7 najczęściej porównywany z

Alfa Romeo 4C
Alfa Romeo 4C
Audi TT
Audi TT
Mazda MX-5
Mazda MX-5
Nissan 370Z
Nissan 370Z
Nissan GT-R
Nissan GT-R
Opel Cascada
Opel Cascada
Porsche 911
Porsche 911
Reklama