/  /  /  / Polska edycja FameLab 2013 zakończona
BMW
BMW to jedna z trzech głównych niemieckich marek należących do segmentu premium, które swoją pozycję i renomę z rynku niemieckiego przeniosły niemal na cały świat. Mający swą siedzibę w Monachium koncern oprócz samochodów osobowych specjalizuje się również w produkcji motorów i skuterów.
Dowiedz się więcej o marce
 

Polska edycja FameLab 2013 zakończona

BMW Group Polska|
null
© BMW
null

11 maja podczas gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik nagrody odebrali młodzi naukowcy, którzy w najbardziej przekonujący sposób prezentowali zagadnienia z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
BMW Group Polska było partnerem konkursu organizowanego przez British Council Polska i Centrum Nauki Kopernik, przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Specjalną nagrodę BMW Group Polska otrzymał Maciej Jasiński, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania w Centrum Nowych Technologii. W swojej prezentacji opowiedział o lustrzanych odbiciach cząstek chemicznych, które mogą mieć inne właściwości niż ich pierwowzory. Prowadzone przez niego badania mają na celu odkrycie nowych antybiotyków.

Laureat nagrody specjalnej pojedzie do BMW Welt, gdzie będzie miał szansę na własne oczy przekonać się, jak nowoczesne rozwiązania i technologie przekładają się na motoryzację.

"Doceniliśmy prezentację Macieja za innowacyjne podejście i przekazanie niezwykle ciekawych informacji w prostej formie. Przy wyborze laureata naszej nagrody ważny był także interdyscyplinarny charakter jego badań - tłumaczy Andreas Biehler, dyrektor generalny BMW Group Polska.

Andreas Biehler przy tym, że kluczowy okazał się również fakt, że badania zaprezentowane przez Macieja Jasińskiego mogą przynieść wymierne skutki dla społeczeństwa.

Tegoroczną polską edycję FameLab wygrał Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego prezentacja dotyczyła zagrożeń dla komputerów i innych urządzeń elektronicznych wynikających z gromadzenia się na naszej odzieży ładunków elektrycznych.

Laureat konkursu otrzymał 30 000 zł na cele naukowe oraz 5 000 zł na dowolny cel. Będzie także reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu, który odbywa się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Swojego faworyta wybrali również internauci. W plebiscycie BMW@FameLab na Facebooku zwyciężył Artur Franczuk, student biologii na Uniwersytecie Warszawskim. W nagrodę otrzyma rower BMW ufundowany przez BMW Group Polska.

"BMW jest marką znaną z innowacyjności. Współpraca z wybitnymi naukowcami i ekspertami jest jednym z filarów naszego sukcesu. Od wielu lat inwestujemy w badania, których wynikiem są dziesiątki innowacyjnych wynalazków prowadzących do udoskonalania naszych pojazdów, mających istotny wpływ na środowisko naturalne oraz komfort życia zarówno kierowców, jak i pieszych - dodał dyrektor generalny BMW Group Polska.

Andreas Biehler podkreślił, że rok 2013 jest dla BMW Group wyjątkowy, ponieważ do Polski trafia BMW i3, czyli miejski samochód napędzany całkowicie elektrycznie. Koncept tego wyjątkowego samochodu to także efekt współpracy między nauką a biznesem.

Nadchodzi pierwszy pojazd elektryczny w segmencie premium

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie 3 minuty.

W wystąpieniu można użyć dowolnych rekwizytów (bez pomocy multimedialnych), o ile jest się je w stanie samodzielnie wnieść i obsłużyć na scenie. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień oraz interesujący sposób prezentacji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama