/  /  /  / Laserowe światła BMW wchodzą do produkcji
BMW
BMW to jedna z trzech głównych niemieckich marek należących do segmentu premium, które swoją pozycję i renomę z rynku niemieckiego przeniosły niemal na cały świat. Mający swą siedzibę w Monachium koncern oprócz samochodów osobowych specjalizuje się również w produkcji motorów i skuterów.
Dowiedz się więcej o marce
 

Laserowe światła BMW wchodzą do produkcji

BMW|
null
© BMW
nullnullnull

Już od jesieni BMW będzie pierwszym na świecie producentem oferującym seryjny samochód wyposażony w lampy główne, które działają w technologii laserowej.

Tym samym BMW i8 zapisze się w historii motoryzacji nie tylko jako sportowy samochód hybrydowy typu plug-in, ale też jako auto fabrycznie wyposażone w najnowszego typu oświetlenie główne, oparte na laserowej technologii zaprezentowanej po raz pierwszy na salonie samochodowym Frankfurt 2011.

W bazowej wersji auto jest wyposażone w wysokowydajne i oszczędne lampy diodowe LED, opcjonalnie jednak mieć nowoczesną, superwydajną technologię laserową, które oświetla drogę na 600 m przed samochodem.

Oznacza to, że i tak imponujący zasięg reflektorów diodowych LED ulega podwojeniu. W dodatku nawet na tle niezwykle ekonomicznych lamp LED uzyskujemy kolejną oszczędność energii potrzebnej na oświetlenie drogi o około 30%.

Intensywne i wydajne
Poza ograniczaniem poboru prądu laserowe światła BMW oświetlają drogę w wyraźnie bardziej intensywny sposób, bez jednoczesnego nagrzewania otoczenia. Diody laserowe są 10-krotnie mniejsze od konwencjonalnych diod świetlnych, pozwalają więc ograniczyć nie tylko przestrzeń potrzebą na cała instalację, ale i masę.

Wielkość powierzchni odbłyśnika w porównaniu ze światłami LED można więc zmniejszyć 10 razy. Wysokość odbłyśnika natomiast z dotychczasowych 9 cm została obniżona do mniej niż 3 cm. Światło lampy laserowej jest ekstremalnie jasne, o barwie słonecznej, co ludzkie oko postrzega jako przyjemne. Kilka wysokowydajnych diod emituje silnie skupiony strumień poprzez specjalne soczewki na fluorescencyjną substancję fosforową wewnątrz lampy, a substancja ta z kolei przekształca promień w wyjątkowo jasne białe światło, 10-krotnie intensywniejsze od emitowanego przez konwencjonalne źródła światła.

Ze względu na to, że emitowany przez laserowe diody strumień światła jest bardzo intensywny i właściwie idealnie jednorodny, wydajność całego systemu jeszcze bardziej rośnie. W połączeniu z komputerowym systemem wsparcia sterowaniem oświetlenia (asystent świateł drogowych), wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo oślepiania jadących z przeciwka.

BMW i8 jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem wyposażonym w tę innowacyjną technologię oświetleniową. W nadchodzących latach będzie ona stopniowo dostępna w kolejnych modelach BMW.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama