/  /  /  / Elektryzujące BMW i8
BMW
BMW to jedna z trzech głównych niemieckich marek należących do segmentu premium, które swoją pozycję i renomę z rynku niemieckiego przeniosły niemal na cały świat. Mający swą siedzibę w Monachium koncern oprócz samochodów osobowych specjalizuje się również w produkcji motorów i skuterów.
Dowiedz się więcej o marce
 

Elektryzujące BMW i8

null
© BMW
nullnullnullnull

W czerwcu ruszą pierwsze dostawy na rynek nowego modelu BMW i8, który łączy w sobie sportową stylistykę oraz nowoczesny napęd hybrydowy typu plug-in. Zainteresowanie ofertą i8 ze strony klientów jest ponoć większe niż początkowo szacowało BMW.

Pod maską BMW i8 pracują dwa silniki: mamy tu benzynową jednostkę trzycylindrową BMW TwinPower Turbo, która rozwija moc maksymalną 231 KM oraz moment oborowy rosnący do 320 Nm. Do tego dochodzi silnik elektryczny (moc 131 KM i moment obrotowym 250Nm), który jest zasilany przez akumulator litowo-jonowy (pojemność 5,2 kWh). Łączna moc systemowa to 362 KM.

Producent z Bawarii podkreśla też takie atuty nowego i8 jak niska marka pojazdu (1485 kg) oraz współczynnik oporu powietrza Cd, który wynosi tylko 0,26.

Kiedy auto zasilane jest wyłącznie energią elektryczną, wówczas prędkość maksymalna według danych producenta wynosi maksymalnie 120 km/h; maksymalny zasięg to 37 kilometrów. Ładowanie baterii trwa od mniej niż 2 do 3 godzin w zależności od tego, czy korzystamy ze zwykłego gniazdka w domu lub z urządzenia "BMW i Wallbox" lub ogólnodostępnej stacji ładowania.

Kierowca BMW i8 ma do wyboru 5 różnych trybów jazdy: po wybraniu trybu Sport przyspieszenie 80-120 km/h trwa około 2,6 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Warto podkreślić, że BMW i8 jest pierwszym na świecie seryjnym samochodem, który może być wyposażony w laserowe lampy główne opracowane przez BMW, które zapewniają trzykrotnie wyższą intensywność oświetlenia i dwukrotnie większy zasięg świateł drogowych w porównaniu z konwencjonalnymi reflektorami. Według producenta są też wyjątkowo energooszczędne.

Produkcja egzemplarzy BMW i8 dla klientów ma rozpocząć się w kwietniu. Koncern z Bawarii podkreśla, że zainteresowanie nowym samochodem już teraz jest większe niż możliwości firmy w początkowym okresie rozwijania produkcji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama