/  /  /  /  / Polska: Dni Innowacji BMW w Warszawie
BMW 7

BMW 7

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Luksusowe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Polska: Dni Innowacji BMW w Warszawie

BMW Seria 7 ActiveHybrid
© BMW
BMW Seria 7 ActiveHybridBMW X6 ActiveHybrid

Od 21 maja, kiedy to rozpoczął się zakrojony na szeroką skalę projekt, Dni Innowacji BMW odwiedziły szereg miast w Polsce. 10 czerwca miasteczko BMW znajdowało się również przy warszawskim Torwarze, prezentując najnowsze technologie, a także wybrane modele.

Oprócz możliwości obejrzenia na żywo najbardziej zaawansowanych samochodów marki, uczestnicy otrzymali szansę na "własnoręczne" sprawdzenie wielu technologii w mobilnym „laboratorium przyszłości”. Mogli m.in. przekonać się jaka jest różnica wagowa pomiędzy poszczególnymi materiałami, z których wykonuje się różne części, czy też na jakiej zasadzie działają napędy hybrydowe. Wszystko to zostało ukazane w sposób jak najbardziej obrazkowy, dzięki czemu pokaz był nie tylko ciekawy, ale również zrozumiały nawet dla najmłodszych. Można było również skorzystać z jazd testowych jednym z modeli o napędzie hybrydowym lub modelem serii 5 o obniżonym spalaniu do 4,1 l/100 km.

Większość najnowszych rozwiązań technologicznych BMW kładzie szczególny nacisk na zmniejszenie ilości spalanego paliwa, a co za tym idzie również na redukcję emisji dwutlenku węgla. Obecnie we wszystkich swoich modelach BMW stosuje rozwiązania zmierzające w tym kierunku. Przyjęły one nazwę „EfficientDynamics”. Składają się na nie między innymi lekkie materiały zastosowane do budowy konstrukcji, opony o mniejszym oporze toczenia, czy też rozwiązania z zakresu aerodynamiki. Jednak w niektórych modelach producent poszedł o krok dalej. Wśród tych aut znajduje się model X6 ActiveHybrid oraz seria 7 ActiveHybrid. W pierwszym z nich zastosowano napęd w pełni hybrydowy, z dwoma silnikami elektrycznymi, dzięki którym możliwe jest przejechanie nawet do 2,5 km z prędkością 60 km/h używając tylko energii elektrycznej. Model serii 7 jest z kolei przykładem pół-hybrydy, czyli nie jest możliwe  całkowite wyłączenie w nim jednostki spalinowej, jednak równocześnie z nią może pracować silnik elektryczny, który wspomaga i odciąża główny napęd, redukując tym samym spalanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymuje się osiągi typowe dla benzynowej V12 (przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy), zaś zużycie paliwa kształtuje się tak jak w przypadku silników V6. W obu przedstawionych przypadkach baterie jednostek elektrycznych ładowane są m.in. w trakcie hamowania. Wśród pozostałych innowacji, które zostały pokazane znalazł się również system Start&Stop, który współpracuje z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów.

Kolejnymi miastami na mapie Polski, które odwiedzi „laboratorium przyszłości” w ramach Dni Innowacji będą: Łódź, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice i Bielsko Biała.

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama