/  /  /  /  / Audi TT TDI
Audi TT

Audi TT

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Audi TT TDI

Kulczyk Tradex|(2008-07-17 11:33)
null
© Audi
nullnullnullnullnull

Audi TT Coupe 2.0 TDI quattro i Audi TT Roadster 2.0 TDI quattro to pierwsze produkowane seryjnie samochody sportowe na świecie napędzane silnikiem wysokoprężnym.

Dwulitrowa, czterocylindrowa jednostka o mocy 125kW (170 KM) z momentem obrotowym 350Nm gwarantuje wyjątkową dynamikę. Jednocześnie TDI w TT Coupe zużywa średnio tylko 5,3 litra paliwa na 100 km - co jest rekordową wartością w segmencie samochodów sportowych.

Łącząc wysoką dynamikę z niskim spalaniem Audi nadaje ton w motoryzacji, i to już od wielu lat. Od debiutu w 1989 roku silniki TDI marki z czterema pierścieniami wyznaczają kierunek rozwoju dla całego przemysłu motoryzacyjnego.

Mocne, spokojnie pracujące, a przy tym niezwykle efektywne są dziś synonimem nowoczesnego, sportowego charakteru. Zwycięstwa napędzanego silnikiem wysokoprężnym samochodu wyścigowego Audi R10 TDI w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i w American Le-Mans-Series są jednoznacznym dowodem potencjału tkwiącego w tej technologii.

Także w samochodach seryjnych silniki wysokoprężne Audi zachwycają swoją dynamiką. TT Coupe quattro 2.0 TDI przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 226 km/h. Audi TT Roadster na przyspieszenie do 100 km/h potrzebuje o dwie dziesiąte sekundy więcej i rozpędza się do 223 km/h.

Istotnym czynnikiem wpływającym na osiągi TT jest niewielka masa samochodu. TDI Coupe waży tylko 1.370 kg, Roadster, wyposażony w szereg wzmocnień, waży 1415 kg. Oba nadwozia są konstrukcjami hybrydowymi, opracowanymi przez Audi. Z przodu zastosowano lekkie aluminium, w tylnej części - stal. Takie rozwiązanie optymalizuje rozkład masy.

Także w układzie przenoszenia siły w TT Coupe 2.0 TDI quattro i TT Roadster 2.0 TDI quattro zastosowano supernowoczesne technologie. Wydajna, lekko i precyzyjnie pracująca sześciobiegowa przekładnia manualna przenosi moment obrotowy silnika na stały napęd na wszystkie koła, którego sercem jest hydrauliczne sprzęgło wielotarczowe. Jeżeli jest to konieczne, siły mogą być błyskawicznie skierowane z przednich kół na tylne.

Obydwa modele TT z silnikiem wysokoprężnym poruszają się na 16-calowych aluminiowych kołach. Ich zawieszenie z elektromechanicznym wspomaganiem układu kierowniczego i czterowahaczową tylną osią jest niezwykle kompleksową konstrukcją. Daje ona gwarancję doskonałego komfortu, dynamiki i bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że jazda Audi TT jest czystą przyjemnością.

Audi TT TDI oferowane jest na polskim rynku od 15 lipca.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Audi TT