/  /  /  /  / Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz. 5: auto wszechstronnie poznane
Audi Q5

Audi Q5

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz. 5: auto wszechstronnie poznane

null
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Co takie wyprawy dają dziennikarzom? Czy pozwalają na rzeczywisty test auta? Prezentacja w Nowej Zelandii dała nam taką szansę.

Zwyczajowo prezentacje trwają do dwóch dni (czasami jeden dzień). W tym czasie przejeżdża się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. To za mało, aby dogłębnie poznać auto. Tydzień to zupełnie co innego. Szczególnie tak intensywny tydzień. Stwarza on możliwość wszechstronnego przetestowania auta, poznania jego zalet i mankamentów wynikających z codziennego użytkowania, weryfikacji, czy kłopotliwe jest zapakowanie bagażu kilku osób, czy te kilka osób może podróżować wygodnie bez specjalnego uskarżania się na bóle kręgosłupa, czy obsługa poszczególnych urządzeń i systemów samochodu jest intuicyjna, czy też sprawia jakieś problemy, jak zachowuje się auto w różnych warunkach pogodowych, na różnych nawierzchniach? Czy można nim zjechać z asfaltu?

Prezentacja w Nowej Zelandii dała nam taką szansę. Poza oczywistą frajdą związaną z możliwością odwiedzenia wielu ciekawych miejsc, mogliśmy wszechstronnie zweryfikować, czy zapewnienia producenta są prawdziwe. Q5‘tka z powodzeniem zdała egzamin. Opinie uczestników prezentacji nie są chyba odosobnione. Auto w stosunku do poprzednika w zasadzie niewiele się zmieniło, bo po co zmieniać coś, co według klientów jest dobre. A potwierdzeniem dobrego postrzegania danego samochodu są wyniki sprzedaży, świadczące o dużym zaufaniu klientów. Fakt, iż Audi Q5 jest jednym z najlepiej sprzedawanych modeli w segmencie, świadczy o tym, że auto to nie tylko sprawdza się w codziennym użytkowaniu, ale także sprawia wiele przyjemności.

Pod prąd przyzwyczajeń
Na koniec jeszcze jedna mała dygresja, dotycząca kierowania samochodem z kierownicą po prawej stronie w ruchu lewostronnym. To niezwykle ciekawe doświadczenie dla człowieka, który ma prawo jazdy od ponad 30 lat i zawsze jeździł autami z kierownicą po lewej stronie w ruchu prawostronnym. Chociaż w Nowej Zelandii, podobnie jak w Polsce, również obowiązuje pierwszeństwo prawej strony, to jednak poruszanie się po nowozelandzkich drogach, szczególnie w pierwszych dniach, sprawiało problemy. Dobrze, że organizatorzy zapewnili nam auta wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, gdyż nabyty w ciągu wielu lat odruch sięgania do lewarka dźwigni zmiany biegów prawą ręką mogliśmy ograniczyć jedynie do chwili startu. Obawiam się, że zanim byśmy się przyzwyczaili, prawa ręka wielokrotnie uderzyłaby o drzwi.Nieco inaczej korzysta się z lusterek. Odruchowe spoglądanie w lusterko wsteczne kończyło się spojrzeniem za okno, bo przecież tym razem lusterko  było zamocowane z lewej strony. Również korzystanie z lusterek bocznych było nieco kłopotliwe. W naszym codziennym użytkowaniu częściej korzystamy z lusterka lewego. Tu było ono umieszczone z dala od nas i pokazywało strefę blisko chodnika. Rozpoczynając manewr wyprzedzania odruchowo jednak spoglądaliśmy najpierw w lewe, zamiast w lusterko prawe. Ten odruch z czasem zaczynał zanikać, jednak na początku silnie dawał się we znaki.

No i ostatnia uwaga. Siedząc z lewej strony auta nie mamy problemów z wyczuciem odległości. Bez problemu mieścimy się na środku pasa. Zmieniając miejsce, zaczynamy mieć problemy. Kilku z nas zaliczyło krawężniki. Na szczęścia testowanym autom nic się nie  stało i w całości przeżyły prezentację.

Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz. 4: poznajemy Nową Zelandię

Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz.3: auto według producenta

Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz. 2: w kierunku bardzo dalekiego wschodu

Audi Q5 – za kulisami prezentacji, cz. 1: zaproszenie w nieznane

Audi Q5 w katalogu samochodów samar.pl

Galeria modelu Audi Q5
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama