/  /  /  /  / Wyjątkowe reflektory diodowe Audi Matrix w nowym A8
Audi A6

Audi A6

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Wyższa
Cena187 600 zł - 576 800 zł (aktualizacja: 2017-05-24)
Emisja CO2110 g/km - 223 g/km
Żużycie paliwa4,2 L/100km - 9,6 L/100km
 

Wyjątkowe reflektory diodowe Audi Matrix w nowym A8

Audi|
null
© Audi
nullnullnullnull

W nowym Audi A8, które pod koniec roku pojawi się na rynku, zadebiutują reflektory diodowe Audi Matrix. Dzięki nim koncern z Ingolstadt chce zapoczątkować nowy rozdział historii oświetlenia samochodowego.

Diodowa technika Audi Matrix polega na podziale przednich reflektorów samochodu na szereg małych, pojedynczych diod, które współpracują z połączonymi szeregowo soczewkami lub elementami odblaskowymi. Zarządzane szybkim sterownikiem zależnie od sytuacji na drodze włączają się i wyłączają lub zmieniają intensywność świecenia.

Dzięki temu zawsze precyzyjnie doświetlają drogę i oświetlają maksymalnie duży obszar bez potrzeby stosowania mechanizmu regulującego położenie reflektorów.

Światła reflektorów nowego Audi A8 składają się z 25 diod połączonych w zespoły po pięć diod. Kiedy są ustawione w tryb Automatic, a światła drogowe włączone, to system uaktywnia się powyżej prędkości 30 km/h w terenie niezabudowanym, a w terenie zabudowanym powyżej 60 km/h.

Reflektory diodowe Audi Matrix dają światło o niepowtarzalnym, krystalicznym blasku. Dzięki nowej stylistyce również światła do jazdy w dzień są teraz bardziej atrakcyjne i wyraziste.

Gdy podczas jazdy specjalna kamera zainstalowana w A8 zidentyfikuje pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, to reflektory Audi Matrix automatycznie dostosują zasięg i moc świateł drogowych, wyłączając odpowiednie zespoły diod.

Jak zapewnia producent, system pracuje tak precyzyjnie, że nadjeżdżające z naprzeciwka lub wyprzedzane pojazdy nie są oślepiane, natomiast przestrzeń pomiędzy samochodami oraz wokół naszego Audi jest nadal doskonale oświetlona.

Im bliżej znajduje się nadjeżdżający pojazd, tym więcej diod wyłącza się lub przyciemnia.

Po zakończeniu manewru wyprzedzania światła drogowe świecą znów pełną mocą, na nowo włączając przyciemnione wcześniej sekcje diod. Światło, które widzi kierowca, jest zawsze jasne, homogeniczne i o wiele bardziej efektywne niż mechanicznie sterowane reflektory konkurencji.

Diodowa technika Audi Matrix oferuje fascynujące możliwości w wielu różnych aspektach, zarówno jeśli chodzi o ilość diod zamontowanych w jednym reflektorze, jak i ich rozmieszczenie, wielkość oraz konstrukcję.

Jedną z funkcji wzmacniających bezpieczeństwo w Audi A8 jest tzw. światło rozpoznające. Do jego zadań należy rozpoznawanie idących jezdnią, poboczem lub chodnikiem pieszych. Jeśli w krytycznej odległości przed naszym Audi funkcja rozpozna postać ludzką, to pojedyncze diody na krótko trzykrotnie zabłysną, wyraźnie oddzielając pieszego od otoczenia i ostrzegając zarówno idącego, jak i kierowcę.

Funkcja ta współpracuje z asystentem jazdy nocą.

Ponadto diody reflektorów Audi Matrix doskonale sprawdzają się jako światła doświetlające zakręty. Skręcają wiązkę światła zgodnie z kierunkiem zakrętu. Korzystając z prospektywnych danych o pokonywanej trasie, jakich dostarcza nawigacja MMI Navigation plus, dostosowują się nawet na chwilę przed skrętem kierownicy sygnalizującym wjeżdżanie w zakręt.

Kolejną funkcją dostępną w nowym A8 są kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Diody kierunkowskazów zapalają się blokowo w cyklu co 150 milisekund, a sygnał świetlny kierunkowskazu przebiega w kierunku skręcania.

Audi to marka wiodąca w dziedzinie samochodowego oświetlenia. Od lat producent nieustanie wprowadza na tym polu coraz nowocześniejsze innowacje.

Dla przypomnienia, poniżej kilka rozwiązań Audi innowacyjnych na skalę światową:
- 1994: reflektory ksenonowe drugiej generacji w Audi A8
- 2003: funkcja dynamicznego doświetlania zakrętów Adaptive Light w Audi A8
- 2004: diodowe światła do jazdy dziennej w Audi A8 W12
- 2008: w pełni diodowe reflektory w Audi R8
- 2010: zharmonizowanie działania reflektorów z danymi przekazywanymi przez system nawigacji w Audi A8
- 2011: diodowe światła tylne o homogenicznej stylistyce w Audi A6
- 2012: kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania w Audi R8
- 2013: w pełni diodowe reflektory w modelach klasy kompaktowej
- 2013: UE potwierdza, że technologia diodowa Audi jest przykładem innowacji w dziedzinie ekologii

Innowacje wprowadzane przez Audi oznaczają nie tylko lepsze światło, ale też większe bezpieczeństwo, wysoką aktywność i atrakcyjną stylistykę. Dostępne są tak naprawdę dla każdego klienta. Zamówić je można do każdego modelu, począwszy od kompaktowej serii A3.

Również samochody sportowe Audi startujące w Le Mans (np. Audi R 18 e-tron quattro) wyposażane są od lat w reflektory diodowe. Dzięki nim na prostej oświetlają tor na odcinku około 1 km.

Audi zapewnia, że będzie nadal stopniowo powiększać swoją przewagę w zakresie technik oświetlenia. Reflektory konstruowane przez koncern będą w przyszłości jeszcze precyzyjniej reagować na warunki zewnętrzne i wszechstronnie komunikować się z otoczeniem. Będą w pełni sterowane elektronicznie, a dzięki nowym dynamicznym funkcjom staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama