/  /  / Więcej o marce
Aston Martin

Aston Martin

Zmień
Aston Martin to jeden z najbardziej znanych brytyjskich producentów samochodów luksusowo-sportowych. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jednego z założycieli, Lionela Martin, a także wyścigu Aston Clinton Hill Climb, którym zajmował się Martin.
Dowiedz się więcej o marce
 
Aston Martin V12 Vantage
© Aston Martin
Aston Martin V12 VantageAston Martin V12 Vantagenullnullnullnullnull
Aston Martin to jeden z najbardziej znanych brytyjskich producentów samochodów luksusowo-sportowych. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jednego z założycieli, Lionela Martin,'a a także wyścigu Aston Clinton Hill Climb, którym zajmował się Martin.

Firma Aston Martin została założona w 1914 roku przez dwóch pasjonatów motoryzacji, którzy zawiedzeni słabą jakością samochodów wyścigowych postanowili skonstruować swój własny pojazd. Jego produkcja została umieszczona w Londynie, jednak w skutek wojny projekt nie mógł się rozwijać. Produkcja na większą skalę rozpoczęła się gdy w 1947 przedsiębiorstwo zostało zakupione przez Davida Brown, od którego inicjałów zapoczątkowana została słynna seria Aston Martin DB. Pomimo docenianej przez klientów wartości aut, firma wielokrotnie wpadała w kłopoty finansowe i w ostateczności zmiany właściciela następowały stosunkowo często. Prawdziwy wystrzał popularności marki nastąpił jednak po przejęciu firmy przez koncern Forda w 1993 roku, który to był głównym akcjonariuszem przez 14 lat. To za jego obecności została poszerzona gama modelowa i powstały najbardziej popularne auta, takie jak DB7. Dodatkowo popularność i sławę przyniosło wykorzystanie samochodów Aston Martin w filmach z serii James Bond. Obecnie siedziba firmy mieści się w Gaydon, Warwickshire w Wielkiej Brytanii, jednak jeden z modeli - Rapide - produkowany jest w austryjackich zakładach firmy Magna Steyr położonych w miejscowości Graz.