/  /  / Rapide
Aston Martin Rapide

Aston Martin Rapide

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Super Luksusowe
Cena1 090 823 zł - 1 118 825 zł (aktualizacja: 2016-12-21)
Emisja CO2300 g/km
Żużycie paliwa12,9 L/100km
 
null
© Aston Martin
nullnull
Aston Martin Rapide to, jak zapewnia producent, najbardziej elegancki z czterodrzwiowych samochodów sportowych.

Pierwszym i do niedawna jedynym czterodrzwiowym modelem marki Aston Martin, był produkowany w latach 1976- 1989 w Newport Pagnell model Lagonda. Model ten miał pomóc zdobyć fundusze ogarniętemu kryzysem przedsiębiorstwu i rzeczywiście pomógł. Niezwłocznie po zaprezentowaniu auta, zgłosiło się wielu chętnych wpłacając zaliczki, które poprawiły kondycję finansową firmy. Podobnie jak w latach siedemdziesiątych, również dzisiaj nadwozie Lagondy budzi skrajne uczucia.

Najnowszy, czterodrzwiowy , superluksusowy pojazd klasy G, produkcji brytyjskiej marki z pewnością nie jest już tak kontrowersyjny jak w swoich czasach był jego poprzednik. Produkowane w austriackim Grazu auto przypomina model DB9, z tą różnicą, iż jest dłuższe i posiada o jedną parę drzwi więcej. Jednak dodatkowe drzwi, które przy otwieraniu unoszą się z lekka, aby nie zahaczać nimi o krawężniki, nie wyglądają jak wpasowane w sportowe nadwozie "na siłę". Oprócz tego elementu, cała reszta jest tam, gdzie w typowym Aston Martinie ostatnich lat być powinna. Jest zatem długa maska, z charakterystycznym "grillem" oraz światłami, linia okien unosi się ku tyłowi pojazdu, tworząc kształt klina, są również charakterystyczne, masywne nadkola oraz eliptyczne lampy tylne z bezbarwnymi kloszami. Nadwozie mierzy imponujące 5019mm. To więcej, niż np w Porsche Panamera, której długość wynosi poniżej pięciu metrów, mniej jednak niż w Bentleyu Arnage (5400mm) czy Jaguarze XJ(5122mm). Rapide jest samochodem bardzo niskim, mierząc zaledwie 1360 mm wysokości (Panamera 1418mm; XJ1448mm).

Jak na sportowe auto z najwyższej półki przystało, różniące się od innych modeli marki jedynie dodatkową parą drzwi, również Rapide musi zapewniać odpowiednie osiągi. W tym wypadku o wrażenia z jazdy dba dwunastocylindrowy, widlasty silnik o pojemności 5935cm3, uzyskujący przy 6000 obr/min. moc 477KM. Takie parametry pozwalają na rozpędzenie ważącej około dwie tony limuzyny do stu kilometrów na godzinę w 5,1sek. oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 297 km/h.

Konkurentami Astona Martina Rapide są takie modele jak Porsche Panamera, Bentley Arnage, Jaguar XJ, Mercedes klasy S, Audi A8, czy BMW serii 7.
 

Rapide najczęściej porównywany z

Reklama