Aston Martin DB9

Aston Martin DB9

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Super Luksusowe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Aston Martin
null
Nazwa DB pochodzi od inicjałów Davida Browna, długoletniego właściciela firmy. Poprzednik modelu DB9 produkowany w latach 1994- 2003, model DB7, zaprojektowany przez Iana Calluma, był najlepiej sprzedającym się autem w historii marki. W ciągu dziewięciu lat produkcji sprzedano 7000 egzemplarzy modelu. Na początku auto było najtańszym modelem Astona Martina, plasując się poniżej produkowanego już kilka lat modelu Virage. Do wyboru klientom zaoferowano dwa rodzaje nadwozia- coupe oraz kabriolet, napędzane silnikami V6 o poejmności 3,2 litra. W 1999 roku pojawiła się wersja Vantage z sześciolitorywm silnikiem V12, a w 2002 roku wersje GT oraz GTA, z nieco odmienionym obliczem, oraz jeszcze mocniejszymi silnikami. W 2004 roku Aston Martin rozpoczął produkcję modelu DB9.

Aston Martin DB9 to dwudrzwiowe, czteromiejscowe Gran Turismo klasy G, stanowiące duży krok naprzód w stosunku do swojego poprzednika. Oparte na platformie VH firmy Ford nadwozie zbudowane jest z połączenia aluminium oraz materiałów kompozytowych. Model DB9 mierzy sobie 4710 mm długości, 1875mm szerokości oraz 1270mm wysokości. Kształty to charakterystyczne dla projektów Iana Calluma, który również w tym przypadku miał głos decydujący o ostatecznym kształcie auta, długa maska, z firmowym "grillem", wloty powietrza za przednimi nadkolami, muskularne nadkola tylne, czy linia dachu przechodząca w subtelny spojler na klapie bagażnika.

Całość  prezentuje się lekko i proporcjonalnie, zarówno w wersji Coupe, jak i Cabrio. Jak na prawdziwego Astona przystało, DB9 oferuje użytkownikom ponad przeciętne osiągi. Auto ważące 1760 kilogramów przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w poniżej 5 sekund, zapewniając maksymalną prędkość równą 306km/h. Osiągi są zasługą 477-konnego silnika V12 o pojemności 5935 cm3.

Konkurenci modelu DBS to takie auta jak Ferrari 599 GTB oraz GTO, Mercedes SLS, czy BMW M6.
 

DB9 najczęściej porównywany z

Aston Martin V8 Vantage
Aston Martin V8 Vantage
Aston Martin V12 Vantage
Aston Martin V12 Vantage
Aston Martin Vanquish
Aston Martin Vanquish
Bentley Continental
Bentley Continental
Ferrari California
Ferrari California
Maserati GranTurismo
Maserati GranTurismo
Porsche 911
Porsche 911
Reklama