/  /  /  / Alfa 4C pokonuje "zielone piekło" na Nurburgringu w czasie 8'04''
Alfa Romeo

Alfa Romeo

Zmień
Alfa Romeo to włoska marka z ponad 100-letnią tradycją, słynąca z produkcji samochodów wyścigowych oraz sportowych. Pochodząca z Mediolanu firma wchodzi w skład koncernu Fiat, w którym pełni rolę producenta aut o sportowym zacięciu z segmentu premium.
Dowiedz się więcej o marce
 

Alfa 4C pokonuje "zielone piekło" na Nurburgringu w czasie 8'04''

Alfa Romeo|
null
© Alfa Romeo
null

Nowa Alfa Romeo 4C na pętli Nordschleife legendarnego toru wyścigowego Nurburgring w Niemczech. Data: 12 września 2013. Chronometrażowy czas okrążenia: 8'04''.

To rekord wśród samochodów o mocy poniżej 250 KM i dorównujący wynikom samochodów wyścigowych o znacznie wyższej cenie i mocy. Za kierownicą włoskiego auta zasiadł Horst von Surma (dziennikarz, kierowca wyczynowy i wielki znawca niemieckiego toru).

Test przeprowadzony w "zielonym piekle" niemieckiego kompleksu wyścigowego jest jedną z licznych prób, jakim poddany został włoski supersamochód ze stajni Alfy Romeo w każdym zakątku świata: od -35°C w Szwecji do +40°C w Abu Dhabi; od pustynnej Arizony (USA) po zbocza Etny na Sycylii; od toru w Balocco (Vercelli), na którym od 1962 roku wszystkie Alfy Romeo były testowane i doskonalone, aż po niemiecki Nurburgring.

Wykorzystywany od kilku już lat przez producentów z całego świata jako tor próbny, Nordschleife charakteryzuje się wyjątkową konfiguracją naprzemiennie wolnych i szybkich zakrętów oraz odcinków prostych o dużej różnicy wzniesień, a więc jest znakomitym "poligonem" oceny możliwości testowanych pojazdów.

Według oficjalnych danych producenta nowa Alfa Romeo 4C przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,5 sekundy. Ponadto wóz osiąga prędkość maksymalną 258 km/h oraz szczytowe wartości opóźnienia rzędu 1,2G i przyspieszenie boczne powyżej 1,1G.

Jest to zasługą optymalizacji rozkładu obciążeń: 40% na oś przednią i 60% na oś tylną oraz stosunku masy do mocy poniżej 4 kg/KM.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama