/  /  /  /  / Zbliżenie na nowatorski system Alfa DNA
Alfa Romeo MiTo

Alfa Romeo MiTo

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Małe
Cena57 500 zł - 86 500 zł (aktualizacja: 2017-01-01)
Emisja CO290 g/km - 139 g/km
Żużycie paliwa3,5 L/100km - 6,0 L/100km
 

Zbliżenie na nowatorski system Alfa DNA

Fiat Auto Poland|(2008-09-02 11:59)
null
© Alfa Romeo
nullnullnullnullnullnullnull

Alfa Romeo MiTo to pierwszy model włoskiej marki wyposażony w system DNA. Jest to nowatorskie urządzenie oddziałujące na podstawowe parametry jazdy (reakcja silnika, kontrola stabilności i wspomaganie kierownicy).

Dotychczas zarezerwowany dla samochodów sportowych i modeli z najwyższej półki, system Alfa DNA działa na silnik, hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie i skrzynię biegów, umożliwiając trzy różne rodzaje zachowania pojazdu, zależne od stylu prowadzenia najlepiej odpowiadającego sytuacji i preferencjom kierowcy:
- super sportowy (Dynamic),
- miejski (Normal),
- oraz zapewniający maksimum bezpieczeństwa, nawet przy słabej przyczepności (All weather).

Przełącznik systemu znajduje się w ergonomicznej pozycji (przed dźwignią zmiany biegów na tunelu) i umożliwia wybór jednego z trzech trybów poprzez zwyczajne przesunięcie dźwigni (wybór jest sygnalizowany poprzez zapalenie się odpowiedniej diody oraz wyświetlenie komunikatu na zestawie przyrządów).

Dla osób preferujących relaksującą jazdę z pełnym bezpieczeństwem, w trybie Normal poszczególne elementy systemu Alfa DNA znajdują się w konfiguracji normalnej: dynamiczna reakcja silnika, ograniczone działanie  systemu Vehicle Dynamic Control oraz ustawienia DST (Dynamic Steering Torque), eliminujące nadsterowność.

Jeśli jednak kierowca oczekuje od pojazdu bardziej sportowych doznań, wystarczy przestawić dźwignię w pozycję Dynamic. W ten sposób Alfa DNA zaproponuje wyjątkowe doznania podczas prowadzenia dzięki temu, że system ograniczy działanie układów VDC i ASR (zatem dynamika pojazdu zostanie w większym stopniu “uwolniona” spod elektronicznej kontroli), a jednocześnie włączy układ Electronic Q2.

Ponadto, także w trybie Dynamic, Alfa DNA oddziałuje również na układ kierowniczy i silnik, aby zapewnić możliwie najpełniejsze i najatrakcyjniejsze sportowe doznania. Wspomaganie układu kierowniczego działa z mniejszą siłą i daje bardziej sportowe wrażenia, a jednocześnie zapewnia doskonałe panowanie nad pojazdem.

Nie można również pominąć faktu, że reakcja silnika staje się jeszcze szybsza, a w silnikach benzynowym turbo 155 KM i JTDM 120 KM można dodatkowo liczyć na działanie turbosprężarki.  

Podsumowując, Alfa Romeo MiTo w trybie Dynamic, to idealny samochód do sportowej i w pełni bezpiecznej jazdy.

Na koniec trzeci tryb, który bazuje na działaniu kontroli napędu i zwiększa czułość MCF (funkcja układu DST, „aktywnego elektronicznego układu kierowniczego”, działającego w przypadku jazdy po nawierzchni o zróżnicowanej przyczepności (na przykład w zimie zdarza się często, że dwa koła jadą po lodzie, a pozostałe dwa po asfalcie).  

Po wybraniu przełącznikiem opcji All Weather, system Alfa DNA zwiększa panowanie nad pojazdem nawet na nawierzchni o niskiej przyczepności (na przykład na mokrym asfalcie lub śniegu), oddziałując na kontrolę dynamiki pojazdu, ponieważ obniża próg działania układu VDC.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama