/  /  /  / 25-lecie współpracy NGK i Alfa Romeo
Alfa Romeo

Alfa Romeo

Zmień
Alfa Romeo to włoska marka z ponad 100-letnią tradycją, słynąca z produkcji samochodów wyścigowych oraz sportowych. Pochodząca z Mediolanu firma wchodzi w skład koncernu Fiat, w którym pełni rolę producenta aut o sportowym zacięciu z segmentu premium.
Dowiedz się więcej o marce
 

25-lecie współpracy NGK i Alfa Romeo

NGK|

W roku 1988 firma NGK Spark Plug Europe po raz pierwszy dostarczyła swoje świece zapłonowe na wyposażenie oryginalne do Alfa Romeo. Przez następne 25 lat współpracy NGK stała się najważniejszym dostawcą świec włoskiego producenta samochodów.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Pierwszy wspólny projekt NGK i Alfa Romeo rozpoczął się we wczesnych latach 80-tych: firma NGK zobowiązała się wówczas do stworzenia prototypu świecy zapłonowej do nowych modeli Alfa Romeo. Prototyp ten ujrzał światło dzienne w roku 1988 i zaledwie rok później zadebiutował pod maską zmodernizowanego Alfa Romeo 33, napędzanego silnikiem typu boxer 1.7 16V drugiej generacji.

Świecy do tego silnika producent postawił ambitne wymagania: musiała ona zapewnić niezawodny zapłon przez cały cykl serwisowy, wynoszący w tym przypadku aż 100 000 kilometrów. Był to niezwykle długi interwał wymiany w tamtych czasach.

Aby sprostać tym oczekiwaniom, firma NGK wyprodukowała platynową świecę zapłonową PFR6B z jedynie 14-milimetrowym gwintem oraz platynową płytką laserowo przyspawaną do elektrody środkowej. Dzięki użyciu platyny, która jest wyjątkowo odporna na zużycie i korozję, firma NGK mogła dać gwarancję, że odstęp elektrod wynoszący 0,7 mm pozostanie niezmieniony przez cały okres użytkowania świecy.

Produkcja świecy PFR6B dała początek udanej, długoletniej współpracy: firma NGK okazała się jednym z pierwszych producentów świec, któremu udało się osiągnąć interwał wymiany 100 000 km. Dlatego świeca PFR6B trafiła na oryginalne wyposażenie do silnika V6 Alfa Romeo, a współpraca między obiema firmami została rozszerzona, co zaowocowało następnym sukcesem w roku 1990: jedynie NGK była w stanie wyprodukować świecę do nowego silnika Twin Spark 16V o interwale wymiany 100 000 km.

NGK stała się wtedy ponownie wyłącznym dostawcą świec do tego modelu włoskiego producenta. Wybraną wówczas referencją była świeca zapłonowa PMR7A z podwójną platyną.

Obecnie samochody Alfa Romeo mają zainstalowane już nie tylko świece zapłonowe firmy NGK, ale także świece żarowe i sondy lambda tego światowego producenta. NGK stała się jednym z najważniejszych dostawców produktów związanych z zapłonem oraz z technologią startu zimnego silnika Diesla.

"Jesteśmy dumni z tych 25 lat współpracy z producentem o tak bogatych tradycjach - podkreśla Dario Spini, dyrektor przedstawicielstwa NGK Spark Plug Europe we Włoszech. "Zamierzamy kontynuować dostarczanie najlepszych produktów do Alfa Romeo i wspierać w ten sposób tworzenie coraz to bardziej wydajnych i mocniejszych silników przez tego producenta".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama